Auktionsarchiv: Los-Nr. 1080

Isaac Grünewald

Schätzpreis
500.000 SEK - 700.000 SEK
ca. 74.887 $ - 104.842 $
Zuschlagspreis:
500.000 SEK
ca. 74.887 $
Auktionsarchiv: Los-Nr. 1080

Isaac Grünewald

Schätzpreis
500.000 SEK - 700.000 SEK
ca. 74.887 $ - 104.842 $
Zuschlagspreis:
500.000 SEK
ca. 74.887 $

ISAAC GRÜNEWALD 1889-1946 Utsikt från ateljén mot Stadsgårdskajen - Stockholm Signerad I. Grünewald. Olja på duk, 56 x 46 cm. Utförd på 1910-talet Efter åren hos Henri Matisse i Paris återvände Isaac Grünewald till Stockholm 1911 i samband med sonen Iváns födelse. Paret Hjertén/Grünewald bosatte sig i en kombinerad bostad/ateljé på Kornhamnstorg. Några år senare, 1914, går flyttlasset igen. Denna gång till en ateljé på Katarinavägen på Söder, med fönster mot det myllrande livet på Stadsgårdskajen och takåsarna på Söder. Både Isaac och Sigrid blev mycket inspirerade av denna fascinerade utsikt, som återkommer i flera av deras målningar från denna period. Det Stockholm som möter dem från deras fönster avbildas ur olika vinklar och i alla väder vid alla årstider. Grünewald var vid det här laget en väl etablerad konstnär, representerad på betydande utställningar såväl i Sverige som utomlands. För den avantgardistiska expressionismen var han den självklare förgrundsgestalten i Sverige . Med sin Sigrid vid sin sida, spelade den färgstarke Isaac en central roll i de avantgardistiska kretsarna i dåtidens Stockholm. Han deltog flitigt i den konstnärliga debatten och var vid sidan av sitt måleri en skicklig skribent, föredragshållare och debattör, som aldrig tvekade att ta strid för konsten. I Utsikt över Stockholm stupar diagonalerna brant och betonar den dynamiska energin i bilden. Byggnaden i förgrunden glöder i röda, varma toner som skapar ett spänningsfält när de möter de blåa tonerna. Måleriet är förenklat, i vissa delar nästan abstraherat. Grünewald har målat sin version av staden, ett stad som liksom konsten var stadd i förvandling. Den nya tiden skulle in och den gamla ut. De bolmande ångbåtarna, som var på väg att ersätta de gamla träbåtarna, är starkt solbelysta medan de gamla skorvarna symboliskt är placerade i skuggan i det nedre hörnet. Detta sätt att använda sig av ljus kontra skugga återkommer i hans måleri under de kommande åren i olika former som till exempel strålkastarljus och blixtar i kontrast till mörka skuggpartier. Under andra hälften av 1910-talet släpper Isaac Grünewald lös sitt måleri som aldrig förr. Kompositionerna är vågade och radikala med en upprorisk frihet till perspektivet. Utsikt över Stockholm är svensk expressionism när den når sin absoluta höjdpunkt.

Auktionsarchiv: Los-Nr. 1080
28.10.2010
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

Auktionsarchiv: Los-Nr. 1080
28.10.2010
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407