Auktionsarchiv: Los-Nr. 823

Isaac Grünewald

Schätzpreis
700.000 SEK - 800.000 SEK
ca. 112.706 $ - 128.807 $
Zuschlagspreis:
Auktionsarchiv: Los-Nr. 823

Isaac Grünewald

Schätzpreis
700.000 SEK - 800.000 SEK
ca. 112.706 $ - 128.807 $
Zuschlagspreis:

ISAAC GRÜNEWALD 1889-1946 Apachedansen Signerad I. Grünewald. Akvarell på papper, 35,5 x 25,5 cm. Utförd omkring 1918 UTSTÄLLD: Dansk Kunsthandel, Köpenhamn 1919 En hänförande händelse med ett fascinerande skådespel. Ett passionerat drama som utspelas mellan mannen och kvinnan. Vilken inbjudan för den törstande konstnären Isaac Grünewald den svenske expressionisten som anammat det moderna måleriet i den vibrerande världsmetropolen Paris. De populära nöjena i Paris inspirerade den unge, orädde och modige Isaac Grünewald Arenorna med de skådespel som där utspelades blev ett populärt motiv, här hämtar han inspirationen till vad som skall komma att bli några av hans främsta kompositioner: Cirkus, Tjurfäktning, Den röda och den vita hästen och Apachedansen, samtliga utförda under åren 1917-18. Auktionens akvarell Apachedansen är en förstudie till den oljemålning med samma titel som färdigställdes 1918 och visades vid den omtalade expressionistutställningen på Liljevalchs Konsthall i Stockholm samma år. Sedan tiotalets början har Isaac Grünewald varit banbrytande i såväl sitt måleri som konstnärskap. Han är den moderna konstens, expressionismens, främste förespråkare. Inspiration och influenser hämtas från det pulserande konstlivet i Paris. Den moderna staden med det moderna livet där optimismen rådde och ingenting var omöjligt. Just strålkastarnas raffinerande ljus fascinerade Isaac Grünewald särskilt. Redan 1916 finner vi det exempelvis i målningen Café Royale och i Apachedansen är kompositionen uppbyggd just med hjälp av det skarpa bländandestrålkastarljuset. I april 1918 håller Isaac Grünewald ett föredrag på Estetiska Föreningen i Uppsala, "Den nya renässansen inom konsten" som också publiceras i en liten skrift. Grünewald betonar här bland annat ljusets betydelse: "Den strålande starka elektriska belysningen, som avskaffat natten i storstaden, har skänkt oss förr oanade ljusfenomen. Det bländande blåvita ljuset från varietéens och cirkusens strålkastare, utplånar formen och gör slagskuggorna gula." Apachedansen skiljer sig från övriga målningar med liknande motiv i den bemärkelse att människorna här spelar huvudrollen i motivet, till skillnad från andra målningar där djuren dominerar. Som betraktare är vi placerade på första parkett, i bakgrunden skymtar myllret av övriga åskådare som bygger upp den färgsprakande och välkomponerade kulissen. Apachedansen är ett av Isaac Grünewalds främsta mästerverk, en central målning såväl kompositionsmässigt som färgmässigt och känslomässigt.

Auktionsarchiv: Los-Nr. 823
13.04.2011
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

Auktionsarchiv: Los-Nr. 823
13.04.2011
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407