Auktionsarchiv: Los-Nr. 778

ISAAC GRÜNEWALD, 1889-1946, Segelbåtshamnen -

Modern Art & Design
25.10.2011 - 26.10.2011
Schätzpreis
1.000.000 SEK - 1.200.000 SEK
ca. 150.405 $ - 180.486 $
Zuschlagspreis:
1.200.000 SEK
ca. 180.486 $
Auktionsarchiv: Los-Nr. 778

Modern Art & Design
25.10.2011 - 26.10.2011
Schätzpreis
1.000.000 SEK - 1.200.000 SEK
ca. 150.405 $ - 180.486 $
Zuschlagspreis:
1.200.000 SEK
ca. 180.486 $

ISAAC GRÜNEWALD 1889-1946 Segelbåtshamnen - Saltsjöbaden Signerad Grünewald. Tempera och gouache på duk, 100 x 81 cm. PROVENIENS Svensk-Franska Konstauktioner, Stockholm 1984, nr 112, avbildad på plansch 15 När Isaac Grünewald gifte om sig med sin tidigare elev Märta Grundell 1937 bestämde paret sig för att bosätta sig i en villa ute i Saltsjöbaden. Villan var vackert belägen på en klippa nära vattnet och här fanns rikligt med plats för konst på väggarna. Saltsjöklack skulle bli ett magnifikt konstnärshem. Det var en harmonisk konstnär som tillsammans med sin nya hustru bosatte sig på landet, karriären stod i full blom och efter ett par år föddes sonen Björn. Det lugn som nu rådde omkring Isaac skulle även få en tydlig inverkan på hans fortsatta konstnärliga utveckling. Tillfredsställelsen och harmonin i saltsjöbadslivet skulle även avsepeglas i måleriet som nu förändras. Det omgivande landskapet och utsikten från villan i Saltsjöbaden inspirerade och skulle tillsammans med de välbekanta blomsterstillebena framöver utgöra det huvudsakliga motivet i Grünewalds målningar. J.P. Hodin skriver: "Rastlöshetens och orons år, bohèmens år, voro förbi. Grünewald började ett nytt liv i inre samling, fyllt av harmoni och skapande. Där ute på Saltsjöklack talade landskapet till honom med oemotståndlig röst, ett landskap, som han hängav sig åt med stor kärlek. Han återgav det med en typiserande förenkling, som ett paradigm av det mellansvenska landskapet: den glattslipade granithällen som omspolas av havet, furan som strävar mot himlen och den höga rymden, som sammanbinder trädkronorna, klipporna och vattnet till en mäktig helhet." Segelbåtshamnen - Saltsjöbaden är ett signifikant konstverk från åren i Saltsjöbaden. En rogivande och glädjefylld målning där konstnärens fridfulla själ genomsyrar kompositionen. Visst finner vi fortfarande spår av det vi idag betraktar som så typiskt i Isaac Grünewalds tidiga målningar, i såväl motiv som komposition och kolorit. Solens ljus som reflekteras i vattnet och de spännande skuggorna som därigenom skapas, de varma och kalla färgerna som fortfarande tilllåts kontrastera och därmed skapar den sprakande färgprakt som för alltid kommer att förknippas med Isaac Grünewald De sirliga trädstammarna i förgrunden sträcker sig mot himlen, de förnimmer om Isaacs tidiga kompositioner som exempelvis Det sjungande trädet. Segelbåtarna återfinns även de som ett återkommande favoritmotiv genom åren, här kryssar de friskt över fjärden och skapar ett ständigt skådespel. Den imponerande tornprydda byggnad som stoltserar över Saltsjöbaden är Grand Hotels sommarrestaurang som invigdes redan 1893. Inledningsvis serverades här samtliga måltider förutom frukosten till gästerna som kom vandrande från hotellet till Restaurantholmen. 1968 härjades restaurangen olyckligt nog av en häftig brand som totalförstörde byggnaden. Det rådande världskrig som härjade Europa påverkade självklart paret Grünewald. Isaac finner sig ofta illa till mods och glädjen när kriget är slut är därför euforisk. En tid av festligheter väntar och konstnärsvänner från kontinenten kommer på besök. Isaac längtar ner till Europa men besöken till konstnärsvännerna i våra grannländer står först på tur. Danmark är det första land som besöks, därefter väntar Norge. Den senare resan får ett tragiskt slut - flygplanet störtar och de båda makarna Grünewald förolyckas. Vi avslutar med Dr Philibert Humblas ord om Isaac Grünewald "Är man lycklig nog att åt människorna på detta nordligt kärva breddgrader ha kunnat skänka med ymnig slösande hand, intensivt upplevda syner i praktfull färg, har man sannerligen ej levat förgäves."

Auktionsarchiv: Los-Nr. 778
25.10.2011 - 26.10.2011
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

Auktionsarchiv: Los-Nr. 778
25.10.2011 - 26.10.2011
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407