Auktionsarchiv: Los-Nr. 580

Isaac Grünewald, Baderskor

Modern Art & Design
10.05.2017 - 11.05.2017
Schätzpreis
600.000 SEK - 800.000 SEK
ca. 68.326 $ - 91.102 $
Zuschlagspreis:
570.000 SEK
ca. 64.910 $
Auktionsarchiv: Los-Nr. 580

Isaac Grünewald, Baderskor

Modern Art & Design
10.05.2017 - 11.05.2017
Schätzpreis
600.000 SEK - 800.000 SEK
ca. 68.326 $ - 91.102 $
Zuschlagspreis:
570.000 SEK
ca. 64.910 $

ISAAC GRÜNEWALD 1889-1946 Baderskor Signerad och daterad Grünewald -34. Olja på duk, 241 x 116 cm. . PROVENIENS Restaurang Mosebacke, Stockholm Nordén Auktioner, auktion 23, Stockholm november 1996, katalognummer 92 (målningen vikt och monterad till mindre storlek) Kurt Svensson Konsthandel, Stockholm . En varm sommardag vid Medelhavets strand. Havet skimrar förföriskt och spelar oss en sällsamt vacker och lockande symfoni av färgackord. Till stranden vandrar soldyrkarna. Någon slår sig ned i en solstol, en annan vandrar förnöjsamt omkring, några samspråkar om gårdagskvällens förlustelser, barnen försvinner iväg med bollen och någon faller direkt för havets frestelse. Mitt i allt detta finner vi ett bekant sällskap. Det är familjen Grünewald som befinner sig här på tillfälligt besök. Sigrid, Isaac och sonen Ivàn har sommarferie och njuter som allra mest av varandra. Livet är enkelt och okomplicerat, med bilen reser de från stad till stad längs med kusten. Bagageutrymmet är fullt av målarattiraljer, i enkelhetens lov flödar kreativiteten och familjen målar tillsammans. Uppfyllda av det goda livets generositet flödar kreativiteten, det skissas ivrigt och minnen förevigas. Allt fastnar på någons papper. . Att tala om det moderna måleriets intåg i Sverige utan att nämna Isaac Grünewald är omöjligt. Ingen förde en så hård och motstridd kamp för sin sak som han. Klimatet i Sverige var kallt, med detta menas alltså inte bara termometerns gradering utan alldeles särskilt sinnelaget. Men Grünewald kämpade oförtrutet för sin sak som modernisternas ledande gestalt. Uppfylld och övertygad gav han aldrig upp utan satte sig själv åt sidan. Hans kall; att sprida den nya tidens ideal. Ingen svensk konstnär har varit mera omstridd, men få har också varit mer beundrade är Isaac Grünewald Idag beundrar vi hans stimulerande och engagerande drivkraft, precis så färgstark och genomträngande som hans konstverk. . En betydande del av Isaac Grünewalds konstnärskap tillägnades monumentala dekorationsmålningar och rumsliga utsmyckningar. J.P. Hodin konstaterar i sin biografi om konstnären att: "Den för hela hans personlighet så typiska strävan att få täcka stora ytor med måleri bröt redan tidigt fram hos Grünewald". Till de mer välkända dekorationsmålningarna hör bland annat Stockholms konserthus, som var hans första stora monumentalverk, samt Tändstickspalatsets sessionssal. Auktionens målning har också den ursprungligen utgjort en del av en rumslig utsmyckning, Hodin berättar: . "På restaurang Mosebacke i Stockholm försåg han 1933 "Tältet" med motiv ur badlivet, varvid han använde talrika av sina reseskisser. Det är större och mindre fält med glada färgeffekter på en orangerosa botten. Som ett sammanbindande element verkar havets horisontlinje. Detta arbete präglas av ett skissartat va presto." . Grünewald har alltså plockat bland sina skisser från familjens resor längs medelhavskusten, valt ut sina favoritmotiv och låtit de glada stunderna återupplevas och nytolkas i olika målningar. Vår monumentala komposition bjuder en härlig ögonblicksscen som för oss till varmare breddgraders sorglösa tillvaro. Han målar hetsigt och innerligt, låter oss förnimma känslan av sanden mellan tårna och tar restaurangbesökarna med på en verklighetsflykt till en annan värld. Restaurangen på Södermalm finns inte längre kvar, den fick gå i graven när Coop byggde nytt huvudkontor. Men kvar finns i auktionens målning ett stycke svensk konsthistoria.

Auktionsarchiv: Los-Nr. 580
10.05.2017 - 11.05.2017
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

Auktionsarchiv: Los-Nr. 580
10.05.2017 - 11.05.2017
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407