Auktionsarchiv: Los-Nr. 850

Isaac Grünewald, Anna

Modern Art & Design
25.04.2012 - 26.04.2012
Schätzpreis
1.200.000 SEK - 1.500.000 SEK
ca. 178.166 $ - 222.708 $
Zuschlagspreis:
1.200.000 SEK
ca. 178.166 $
Auktionsarchiv: Los-Nr. 850

Isaac Grünewald, Anna

Modern Art & Design
25.04.2012 - 26.04.2012
Schätzpreis
1.200.000 SEK - 1.500.000 SEK
ca. 178.166 $ - 222.708 $
Zuschlagspreis:
1.200.000 SEK
ca. 178.166 $

ISAAC GRÜNEWALD 1889-1946 Anna Signerad Isaac. Olja på duk, 130 x 84 cm. Utförd 1917-18 UTSTÄLLD Expressionistutställningen, Liljevalchs Konsthall, Stockholm 1918, katalognr 100 Det sjungande trädet, Liljevalchs Konsthall 1989, nr 63 Det sjungande trädet, Norrköpings Konstmuseum 1989 - 1990, nr 63 Det sjungande trädet, Borås Konsmuseum 1990, nr 63 Sigrid Hjertén Liljevalchs Konsthall, Stockholm 1995 Isaac Grünewald växte upp i en stor judisk familj på Södermalm i Stockholm. Familjen hade det svårt ekonomiskt och barnen var många - Isaac hade tolv syskon. Samhörigheten och kärleken inom familjen var stor, Isaac har beskrivit barndomen som harmonisk och för honom skulle familjen för alltid spela en betydande roll. Genom Grünewalds målningar har vi ofta stiftat bekantskap med systrarna Dora och Berthe som var välkomna gäster hos paret Grünewald-Hjertén. De hjälpte till att se efter sonen Iván under tiden makarna målade. I auktionens målning får vi lära känna ytterligare en syster - Anna. Isaac var näst äldst i barnaskaran, äldst var brodern Gabriel och efter Isaac föddes Anna. De tre äldsta syskonen stod varandra nära, de hittade ofta på olika lekar och underhöll sin publik genom att spela teater och musicera, Isaac spelade fiol och Anna sjöng. Isaac, som tillsammans med hustrun Sigrid Hjertén hade studerat hos Matisse i Paris under 1910-talets första decennium, har nu utvecklats till en väl etablerad konstnär som flitigt deltar i det svenska konstlivet. Han är det modernistiska måleriets främsta förespråkare och debattör, genom Isaac skulle den konstnärliga revolution som ägde rum i Europa presenteras även för den svenska publiken. Isaac är självständig, utåtriktad och orädd, liksom hans måleri. Under tiotalets mitt utför han många av de målningar som idag betraktas som hans främsta. Porträttet av Anna är utfört just under de viktiga åren 1917-18. Isaac Grünewald är nu den självsäkra konstnären som representerar det nytänkande modernistiska måleriet. Anna är å sin sida den kraftfulla och färgstarka unga kvinnan med det karaktärsfulla uttrycket. Kombinationen av dessa två krafter exploderar i en färgsprakande expressionistisk komposition. Isaac skildrar sin syster i en sällan skådad färgprakt. Vi visas här den moderna tidens unga kvinna: uttrycksfull, sensuell och stolt poserar hon för betraktaren. Isaac fångar, till och med betonar, hennes starka karaktärsdrag som exempelvis hårlocken i pannan. Anna personifierar den självständiga, framåtsträvande och utmanande kvinnan, precis lika modernistisk och kontroversiell i sin framtoning som Isaacs måleri. 1918 ägde den stora Expressionistutställningen rum på Liljevalchs Konsthall i Stockholm. Den utställning som skulle bli Isaacs mest legendariska där han tillsammans med Sigrid och konstnärsvännen Leander Engström presenterade den nya tidens måleri där auktionens målning visades. Samtidigt publicerar Isaac manifestet Den nya renässansen inom konsten där han redogör för såväl sina egna som expressionismens principer. Manifestet inleds med följande ord som stämmer väl överens med porträttet av Anna: "Förenkling, storhet, uttrycksfullhet, klarhet, se där den nya konstens lösen." Den nya konsten marknadsfördes målmedvetet men makarna Grünewald fick betala ett högt pris. Debatten efter utställningen på Liljevalchs blev omtumlande och resulterade i att paret slutligen bestämde sig för att lämna Stockholm och återvända till modernismens hjärta, Paris. I en intervju i Dagens Nyheter 1919 förklarar Isaac: "Sannerligen, jag har aldrig varit den som skonat mig och krupit bakom andra. Ständigt har jag gått i bräschen och ständigt har jag fått klä skott när det moderna måleriet skulle ha ovett. Men nu när man känner att slaget är vunnet, nu när man börjar få sälja , börjar känna sig ha en position, då finner man mig - obekväm och sparkar bort mig. Sådant känner en människa in i hjärteroten... ...Jag vill ju dock i min konst ge något av festivitas, av glädje och liv." Grünewald fortsätter avslut

Auktionsarchiv: Los-Nr. 850
25.04.2012 - 26.04.2012
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

Auktionsarchiv: Los-Nr. 850
25.04.2012 - 26.04.2012
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407