Auktionsarchiv: Los-Nr. 534

Isaac Grünewald, Sångerskan

Modern Art & Design
20.10.2015 - 21.10.2015
Schätzpreis
325.000 SEK - 350.000 SEK
ca. 39.060 $ - 42.065 $
Zuschlagspreis:
Auktionsarchiv: Los-Nr. 534

Isaac Grünewald, Sångerskan

Modern Art & Design
20.10.2015 - 21.10.2015
Schätzpreis
325.000 SEK - 350.000 SEK
ca. 39.060 $ - 42.065 $
Zuschlagspreis:

ISAAC GRÜNEWALD 1889-1946 Sångerskan Signerad och daterad Isaac Grünewald -18. Olja på duk, 130,5 x 83,5 cm. UTSTÄLLD Isaac Grünewald - Målningar 1904-1944, Liljevalchs konsthall, Stockholm 1944, katalognr 132 . Isaac Grünewald var mycket intresserad av människan, han kunde inte nöja sig med att betrakta henne och hennes ansikte som en skön färgfläck. Det kan visserligen inte förnekas att han ibland förföll till en viss ytlighet, att många av hans unga damer har en ganska mondän hållning och en sötma både i väsen och kolorit. Men Grünewald kunde på ett avgörande och raffinerat sätt ge modellen en slående karaktäristik som han uppnådde med rent konstnärliga medel. Till de allra bästa hör, förutom porträtten på hustrun Sigrid Hjertén de som avbildar artister, skådespelare och författare, kort sagt, framträdande kulturpersonligheter. . Är inte varje målare porträttmålare, när allt kommer omkring? frågade sig Eugène Delacroix Samma sak frågade sig också Vincent van Gogh Att Isaac Grünewald förutom mycket annat, också var en lysande porträttmålare visas till fullo av de många betydelsefulla porträtt han målade. Han ansåg dock att för porträttmåleriet under 1900-talets början hade fotografiet haft en ödesdiger betydelse. De gamla mästarna hade haft en sällsam frihet att framställa det karaktäristiska hos modellen och kunde helt efter eget huvud handskas med färg och teckning. Nu, menade Grünewald, fordrade man ett näst intill fotografiskt måleri, naturligtvis till förfång för det konstnärliga. Att endast lägga synpunkten "likheten " på måleriet ansåg han vara ovärdigt hans tid. Vad som är "likt " innebär inte en ytlig likhet och är dessutom inte det väsentliga, det blir heller aldrig god konst. . Sångerskan är målad 1918. Under denna period målade Isaac Grünewald flera kända porträtt av kända aktriser, bland andra Tollie Zellman, Jessie Wessel och Naima Wifstrand. Bilden av Sångerskan är målad med en klassisk elegans och en eterisk, sparsmakad kolorit. Mot bakgrunden som vibrerar i blekt rött och rosa står en välavvägd men effektfull svalt turkos och ljust grön ton i klänningen. På paletten återstår sedan endast karnationens varma, blonda ockra och det guldgula för håret. . I dessa människoskildringar är Isaac Grünewald sannerligen inte någon minnesmålare, verkligheten är städse närvarande, men med konstnärens självklara frihet skapas en harmoni av få men utsökta färger, en sublim lek med klanger och toner som i en Chopin-etyd. . . Möjligen föreställer porträttet den 23-åriga norska operasångerskan Kirsten Flagstad. Mellan 1916-18 studerade hon i Stockholm för den kände läkaren och sångläraren Gillis Bratt. Möjligen kan Isaac Grünewald då ha målat hennes porträtt. Kirsten Flagstad blev så småningom världsberömd och anses höra till de största uttolkarna av främst Richard Wagners musik.

Auktionsarchiv: Los-Nr. 534
20.10.2015 - 21.10.2015
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

Auktionsarchiv: Los-Nr. 534
20.10.2015 - 21.10.2015
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407