ISAAC GRÜNEWALD 1889-1946 Morgonen, Roquebrune Signerad och daterad Grünewald 1931. Olja på duk, 73 x 100 cm. PROVENIENS Civilingenjör E. Beijer, Stockholm UTSTÄLLD Isaac Grünewald Kungliga Konstakademien, Stockholm 1939, verk nr 102 Isaac Grünewalds målningar 1904-44, Liljevalchs Konsthall, Stockholm 1944, katalognr 137, uptagen som verk nr 255 LITTERATUR Konstrevy, Svensk-Franska Konstgalleriet, Stockholm 1932, avbildad sidan 124 Sixten Strömbom: Isaac Grünewald Bonniers konstböcker, Stockholm 1934, upptagen under oljemålningar 1931, sidan 36, samt avbildad i svartvitt i planschdelen J. P. Hodin: Isaac Grünewald Stockholm 1949, avbildad som bild nr 113 Tage Nilsson: Isaac Grünewald Stockholm 1949, avbildad sidan 56 . Motivet är hämtat från Roquebrune-Cap-Martin. Isaac, Sigrid och Iván gjorde sommaren 1931 en målarresa i sydöstra Frankrike och Italien. Alla tre målade intensivt under resans gång och de färdades utmed vägar som slingrade sig uppe i bergen. Och där högt ovanför Medelhavet upptäckte de den gamla staden Roquebrune, med vidunderlig utsikt över Cap-Martin. Isaac och Sigrid målade med gemensam kraft och inspirerade varandra. Målningarna utfördes i mustiga jordfärger. Det här blev en av de sista sorglösa resorna familjen gjorde tillsammans i södra Frankrike.