Auktionsarchiv: Los-Nr. 23

Leon Wyczolkowski (1852 - 1936)

Aufrufpreis
Zuschlagspreis:
260.000 PLN
ca. 82.965 $
Auktionsarchiv: Los-Nr. 23

Aufrufpreis
Zuschlagspreis:
260.000 PLN
ca. 82.965 $

Leon Wyczolkowski (1852 - 1936) Alina, ok. 1879-1881 r. olej/płótno, 77,5 x 139 cm ODWROCIE : napis 'Ze zbiorów Michała Bałuckiego | Kraków' POCHODZENIE : ze zbiorów Michała Bałuckiego; kolekcja prywatna LITERATURA: S. Krzysztofowicz-Kozakowska, Sztuka Młodej Polski, s. 76 (il.) katalog wystawy, oprac. K. Kulig - Janarek, W. Milewska, Leon Wyczółkowski 1852–1936. W 150 rocznicę urodzin, Muzeum Narodowe w Krakowie, Kraków 2003 WYSTAWIANY : Leon Wyczółkowski 1852 - 1936. W 150 rocznicę urodzin, Muzeum Narodowe w Krakowie, Kraków 2003 Wyczółkowski mógł rozpocząć pracę nad „Aliną” około 1879 roku. Sam pomysł podjęcia tego tematu pojawił się w twórczości artysty w 1876 roku, o czym dowodzi, zaginiony dziś, ołówkowy szkic martwej Aliny leżącej w zaroślach. Podjęcie tematu dzieła Juliusza Słowackiego mogło wynikać z zachęty Jana Matejki, który w dramacie Słowackiego dopatrywał się alegorii narodowych dziejów. Wpływ na Wyczółkowskiego mógł mieć również teatr krakowski, który od 1868 roku wystawiał Balladynę, z Antoniną Hoffman w roli głównej. Wyczółkowski w swoich wspomnieniach daje do zrozumienia, że prace nad obrazem kontynuował we Lwowie, gdzie zamieszkał po zakończeniu studiów przez kilka miesięcy w latach 1880–1881. Adam Chmielowski który odwiedził Wyczółkowskiego w jego pracowni we Lwowie, miał okazje zobaczyć powstającą Alinę i zwrócił jej autorowi uwagę, że powinien potraktować temat jak legendę, nie w tak realistycznie. W ten sposób zainspirował powstanie drugiej wersji obrazu, ze zmienionym ujęciem, dostosowanym do baśniowego charakteru „Balladyny”. Przez wiele lat była ona własnością lwowskiej rodziny wydawców i księgarzy – Altenbergów. Bardzo długo trwano jednak w przekonaniu, że Wyczółkowski nigdy nie dokończył pierwszej wersji i jedynie ślady pierwotnej kompozycji znajdują się pod malarską warstwą idealizowanego ujęcia. Jednak pierwotny obraz został ukończony, a Wyczółkowski zadedykował go Michałowi Bałuckiemu, zajmującemu się wówczas krytyką artystyczną i literacką, wielbicielowi twórczości Juliusza Słowackiego. Dopiero w 2002 roku po raz pierwszy zaprezentowano go szerokiej publiczności na wystawie monograficznej artysty w Muzeum Narodowym w Krakowie. Alina jest dziełem klasy muzealnej. Odzwierciedla budzącą się popularność utworów, pozostającego za życia w cieniu Adama Mickiewicza, wieszcza. W malarstwie polskim jest jednym z pierwszych dzieł powstałych pod wpływem dzieł Słowackiego. Jesienią 2009 roku krakowskie Muzeum Narodowe zorganizowało dla donatorów uroczystą prezentację obrazu, poszukując możliwości pozyskania go do swoich zbiorów. Estymacja: 350 000 – 700 000

Auktionsarchiv: Los-Nr. 23
15.03.2012
Desa Unicum
Piękna 1A
00-477 Warsaw
Polen
biuro@desa.pl
+48 (0)22 1636600

Auktionsarchiv: Los-Nr. 23
15.03.2012
Desa Unicum
Piękna 1A
00-477 Warsaw
Polen
biuro@desa.pl
+48 (0)22 1636600