HÅKAN BENGTSSON född 1965 Utan titel Signerad och daterad på baksidan Håkan Bengtsson 2000. Blandteknik på pannå, 20 x 48 cm. Signed and dated verso. Mixed media on panel. UTSTÄLLD Ystad Konstmuseum 2003 Utan titel, Ystads konstmuseum, 2010 Håkan Bengtsson Född 1965 i Sölvesborg Håkan Bengtsson bygger sina målningar på ett nästan arkitektoniskt sätt. Bilderna blir en del av den rumsliga gestaltningen, de fyller sin vägg och fortsätter sin inverkan även där målningen tar slut. Den direkta övergången mellan vägg och målning är svår att avgöra. Formspråket är grafiskt och tekniken fotografiskt exakt, färgerna stillsamma och enhetliga. Bengtssons målningar är såväl dramatiska och känslosamma som vackra att betrakta.