Bo Siesjö Collection

Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
[email protected] · +46 (0)8 4536750 · +46 (0)8 242407

Datum der Auktion: 29.09.2010

Zurück

Bild
CECILIA EDEFALK, född 1954, Budbärare, Signerad

CECILIA EDEFALK född 1954 Budbärare Signerad och daterad på baksidan Cecilia Edefalk 2005. Olja på duk, 40 x 30 cm. Signed and dated verso. Oil on canvas. UTSTÄLLD Utan titel, Ystads konstmuseum, 2010

Los #: 78

Schätzpreis: 60.000 SEK - 80.000 SEK

Datum: 29.09.2010

Bild
CECILIA EDEFALK, född 1954, Utan titel

CECILIA EDEFALK född 1954 Utan titel Signerad och daterad Cecilia Edefalk 1978. Blandteknik på papper, 12 x 17,5 cm. Signed and dated. Mixed media on paper. PROVENIENS Stockholms Auktionsverk, oktober 2007

Los #: 83

Schätzpreis: 20.000 SEK - 25.000 SEK

Datum: 29.09.2010

Bild
CECILIA WESTERBERG, Danmark, född 1967, Portraet

CECILIA WESTERBERG Danmark, född 1967 Portraet serien "People" nr 3 Signerad och daterad på baksidan Cecilia Westerberg -01. Olja på duk, 65 x 75 cm. Signed and dated verso. Oil on canvas. PROVENIENS Galleri Pictura, Lund

Los #: 89

Schätzpreis: 5.000 SEK - 6.000 SEK

Datum: 29.09.2010

Bild

CECILIA WESTERBERG Danmark, född 1967 Portraet serien "People" nr 2 Signerad och daterad på baksidan Cecilia Westerberg 2001. Olja på duk, 65 x 75 cm. Signed and dated verso. Oil on canvas. PROVENIENS Galleri Pictura, Lund

Los #: 90

Datum: 29.09.2010

Bild
OLA BILLGREN, 1940-2001, Ruysbrock, Signerad och

OLA BILLGREN 1940-2001 Ruysbrock Signerad och daterad på baksidan Ola Billgren -97. Olja på duk, 149 x 170 cm. Signed and dated verso. Oil on canvas. UTSTÄLLD Utan titel, Ystads konstmuseum, 2010 "Det är kanske skamligt att ge sig till att beskriva sådana bilder som vilka i det inre länge har varit

Los #: 122

Schätzpreis: 250.000 SEK - 300.000 SEK

Datum: 29.09.2010

Bild
ELINA MERENMIES, Finland, född 1967, Sinã

ELINA MERENMIES Finland, född 1967 Sinã Signerad och daterad på baksidan Elina Merenmies 1999. Tusch på papper, 35 x 25 cm. Signed and dated verso. Ink on paper. PROVENIENS Galleri Charlotte Lund, Stockholm LITTERATUR Elina Merenmies, Galerie Anhava, 2004, sid 49

Los #: 129

Schätzpreis: 10.000 SEK - 12.000 SEK

Datum: 29.09.2010

Bild
ELINA MERENMIES, Finland, född 1967, Mina

ELINA MERENMIES Finland, född 1967 Mina Signerad och daterad på baksidan Elina Merenmies 1999. Tusch på papper, 35 x 24,5 cm. Signed and dated verso. Ink on paper. PROVENIENS Galleri Charlotte Lund, Stockholm UTSTÄLLD Ur flickors liv, Amos 2003

Los #: 130

Datum: 29.09.2010

Bild
JOHANNA KARLSSON, född 1968, Utan titel

JOHANNA KARLSSON född 1968 Utan titel Signerad och daterad JK -03. Blyerts på papper, 29 x 20 cm. Signed and dated. Pencil on paper. PROVENIENS Galleri Magnus Karlsson, Stockholm

Los #: 142

Schätzpreis: 6.000 SEK - 8.000 SEK

Datum: 29.09.2010

Bild
ANDERS A, född 1951, House of Hus, Signerad och

ANDERS A född 1951 House of Hus Signerad och daterad Anders A -02-03. Objekt, trä, höjd 36, 41 x 60 cm. Träsockel medföljer, höjd 31 cm Signed and dated. Object, wood. PROVENIENS Galerie Leger, Malmö

Los #: 151

Schätzpreis: 12.000 SEK - 15.000 SEK

Datum: 29.09.2010

Bild
JOHAN SCOTT, född 1953, Utan titel, Signerad och

JOHAN SCOTT född 1953 Utan titel Signerad och daterad på baksidan Johan Scott 2004. Olja på plexi, 107 x 83 cm. Signed and dated verso. Oil on plexi. PROVENIENS Galleri Gunnar Olsson, Stockholm Johan Scott Född 1953 i Mariehamn, Åland Sedan det tidiga 80-talet har Johan Scott arbetat i serier av

Los #: 160

Schätzpreis: 30.000 SEK - 40.000 SEK

Datum: 29.09.2010

Bild
JAN SVENUNGSSON, född 1961, Test 56, Signerad

JAN SVENUNGSSON född 1961 Test 56 Signerad och daterad på baksidan Svenungsson 1994. Olja på pannå, 35 x 26 cm. Signed and dated verso. Oil on panel. PROVENIENS Anders Tornberg Gallery, Lund UTSTÄLLD Utan titel, Ystads konstmuseum, 2010

Los #: 162

Schätzpreis: 8.000 SEK - 10.000 SEK

Datum: 29.09.2010

Bild
EVA LÖFDAHL, född 1953, Utan titel, 4 stycken

EVA LÖFDAHL född 1953 Utan titel 4 stycken, samramade. Akvarell på papper, 29 x 20,5 cm vardera. 4, framed together. Watercolour on paper

Los #: 173

Datum: 29.09.2010

Bild
PUG KARLSSON, 1934-1997, Mellan samma och samma

PUG KARLSSON 1934-1997 Mellan samma och samma Signerad och daterad Pug Karlsson -74. Blandteknik på papper, 38 x 28 cm. Signed and dated. Mixed media om paper

Los #: 178

Schätzpreis: 1.500 SEK - 2.000 SEK

Datum: 29.09.2010

Bild
SIROUS NAMAZI, född 1970, Utan titel, Signerad

SIROUS NAMAZI född 1970 Utan titel Signerad och daterad på baksidan Sirous Namazi 2002. Blandteknik på plastfilm, 36 x 30 cm. Signed and dated verso. Mixed media on plastic. PROVENIENS Galleri Magnus Åklundh, Malmö UTSTÄLLD Utan titel, Ystads konstmuseum, 2010

Los #: 220

Datum: 29.09.2010

Bild
SUSANNE SIMONSON, född 1969, Hypesis XX 2002

SUSANNE SIMONSON född 1969 Hypesis XX 2002 Signerad och daterad Susanne Simonson 2002. Kol på papper, 34 x 36,5 cm. Signed and dated. Charcoal on paper. PROVENIENS Galleri Magnus Karlsson, Stockholm

Los #: 221

Datum: 29.09.2010

Bild
SUSANNE SIMONSON, född 1969, Vändningen I

SUSANNE SIMONSON född 1969 Vändningen I Signerad och daterad på baksidan Susanne Simonson 2002. Olja på pannå, 33 x 45 cm. Signed and dated verso. Oil on panel. PROVENIENS Galleri Magnus Karlsson, Stockholm

Los #: 222

Schätzpreis: 15.000 SEK - 18.000 SEK

Datum: 29.09.2010

Bild
JAN HÅFSTRÖM, född 1937, Utan titel - diptyk

JAN HÅFSTRÖM född 1937 Utan titel - diptyk Signerade och daterade på etiketter på baksidorna J.H. 1991. Blandteknik / collage på papper, 20 x 17 cm vardera. Diptych. Signed and dated on lables verso. Mixed media / collage on paper PROVENIENS Anders Tornberg Gallery, Lund

Los #: 238

Schätzpreis: 3.000 SEK - 4.000 SEK

Datum: 29.09.2010

Bild
PER KIRKEBY, Danmark, född 1938, Utan titel

PER KIRKEBY Danmark, född 1938 Utan titel Signerad, daterad och annoterad Per Kirkeby -79 E.A. Litografi, 63,5 x 48,5 cm. Signed, dated and annotated. Lithograph. PROVENIENS Erik Drescher, Danmark

Los #: 248

Schätzpreis: 4.000 SEK - 6.000 SEK

Datum: 29.09.2010

Bild
ELLEN K. LEVY, USA, Utan titel, Signerad och

ELLEN K. LEVY USA Utan titel Signerad och daterad E.K. Levy -92. Blandteknik på papper, 70 x 100 cm. Signed and dated. Mixed media on paper. Changes Ej Droit de suite No Droit de suite

Los #: 251

Datum: 29.09.2010

Bild
ANNIKA ERIKSSON, född 1956, Utan titel, Signerad

ANNIKA ERIKSSON född 1956 Utan titel Signerad och daterad Annika Eriksson -84. Blandteknik på papper, 34 x 43 cm. Signed and dated. Mixed media on paper

Los #: 253

Datum: 29.09.2010

Bild
HELENA BLOMQVIST, född 1975, Woman with Ravens

HELENA BLOMQVIST född 1975 Woman with Ravens Signerad och numrerad på baksidan Helena Blomqvist 4/5. C-print, 120 x 100 cm. Utförd 2006. Ur serien "The dark planet" Executed 2006. Signed and numbered verso. C-print. PROVENIENS Knäpper+Baumgarten Gallery, Stockholm UTSTÄLLD The dark planet

Los #: 1

Datum: 29.09.2010

Bild
ANDREAS ERIKSSON, född 1975, Utan titel

ANDREAS ERIKSSON född 1975 Utan titel Signerad och daterad på baksidan Andreas Eriksson Hammar -01. Akryl på duk, 75 x 60 cm. Signed and dated verso . Acrylic on canvas. PROVENIENS Galleri Magnus Åklundh, Malmö UTSTÄLLD Utan titel, Ystads konstmuseum, 2010 Andreas Eriksson Född 1975 i Björsäter

Los #: 2

Datum: 29.09.2010

Bild
ANDREAS ERIKSSON, född 1975, Baumreflex

ANDREAS ERIKSSON född 1975 Baumreflex Signerad och daterad på baksidan Andreas Eriksson Medelplana 2004. Olja på duk, 75,5 x 60 cm. Signed and dated verso. Oil on canvas. UTSTÄLLD Utan titel, Ystads konstmuseum, 2010

Los #: 3

Datum: 29.09.2010

Bild
MARIA HEDLUND, född 1961, Taken from Behind/in

MARIA HEDLUND född 1961 Taken from Behind/in Front - diptyk Signerade på baksidorna Maria Hedlund. C-print, 75,5 x 63,5 cm vardera. Diptych. Signed verso. C-print. PROVENIENS Galleri Magnus Åklundh, Malmö UTSTÄLLD Utan titel, Ystads konstmuseum, 2010 LITTERATUR Sophie Allgårdh & Estelle af Malmborg

Los #: 4

Schätzpreis: 15.000 SEK - 20.000 SEK

Datum: 29.09.2010

Bild
HÅKAN REHNBERG, född 1953, Utan titel, Signerad

HÅKAN REHNBERG född 1953 Utan titel Signerad, daterad och numrerad på baksidan Håkan Rehnberg 2003 7/20. Akryl på plexi, 37 x 22 cm. Signed, dated and numbered verso. Acrylic on plexi. Håkan Rehnberg Född 1953 i Göteborg Håkan Rehnberg räknas till en av våra samtida svenska klassiker. Under de

Los #: 5

Datum: 29.09.2010

Bild
HÅKAN REHNBERG, född 1953, Utan titel

HÅKAN REHNBERG född 1953 Utan titel Stämpelsignerad och daterad HR 1983. Bemålad fartygsplåt, höjd 46, 12 x 40 cm. Signed and dated with stamp. Painted plate. UTSTÄLLD Ibid II, Münchenbryggeriet, Stockholm 1983 LITTERATUR Håkan Rehnberg, Galleri Olsson/Gedins Förlag, Stockholm 1991, bild 5 Håkan

Los #: 6

Schätzpreis: 25.000 SEK - 30.000 SEK

Datum: 29.09.2010

Bild

HÅKAN REHNBERG född 1953 Utan titel Signerad och daterad på baksidan Håkan Rehnberg 2000. Olja på plexi, 85 x 100 cm. Signed and dated verso. Oil on plexi. PROVENIENS Galerie Nordenhake, Berlin UTSTÄLLD Utan titel, Ystads konstmuseum, 2010

Los #: 7

Schätzpreis: 40.000 SEK - 50.000 SEK

Datum: 29.09.2010

Bild
RITA LUNDQVIST, född 1953, Termos, Signerad och

RITA LUNDQVIST född 1953 Termos Signerad och daterad på baksidan Rita Lundqvist 1990. Olja på pannå, 22 x 23 cm. Signed and dated verso. Oil on panel. PROVENIENS Galleri Thomas Wallner, Malmö UTSTÄLLD Utan titel, Ystads konstmuseum, 2010 LITTERATUR Galleri Lars Bohman: Rita Lundqvist - målningar i

Los #: 8

Datum: 29.09.2010

Bild
ANETTE HARBOE FLENSBURG, Danmark, född 1961

ANETTE HARBOE FLENSBURG Danmark, född 1961 Untitled #1 - Through the looking glass Signerad på baksidan Anette Flensburg. Olja på duk, 80 x 130 cm. Utförd 2007 Executed 2007. Signed verso. Oil on canvas. PROVENIENS Galerie Leger, Malmö UTSTÄLLD Longing to be in the same world - Anette Harboe

Los #: 9

Datum: 29.09.2010

Bild

ANETTE HARBOE FLENSBURG Danmark, född 1961 Untitled Signerad och daterad på baksidan Anette Flensburg 2005. Olja på duk, 120 x 180 cm. Signed and dated verso. Oil on canvas. PROVENIENS Galerie Leger, Malmö

Los #: 10

Datum: 29.09.2010