Auktionsarchiv: Los-Nr. 38

EMELIE BJÖRCK, född 1978, Utan titel, Signerad

Schätzpreis
12.000 SEK - 15.000 SEK
ca. 1.700 $ - 2.125 $
Zuschlagspreis:
16.000 SEK
ca. 2.266 $
Auktionsarchiv: Los-Nr. 38

Schätzpreis
12.000 SEK - 15.000 SEK
ca. 1.700 $ - 2.125 $
Zuschlagspreis:
16.000 SEK
ca. 2.266 $

EMELIE BJÖRCK född 1978 Utan titel Signerad och daterad på baksidan Emelie Björck -05. Olja på aluminium, 75 x 65 cm. Signed and dated verso. Oil on aluminium. PROVENIENS Galleri Gunnar Olsson, Stockholm UTSTÄLLD Utan titel, Ystads konstmuseum, 2010 Emelie Björck Född 1978 i Stockholm Emelie Björck skapar sina målningar med hjälp av oljefärg på aluminium. Det mjuka och följsamma möter det kyliga och hårda men dock så vackra. Bilderna blir på detta sätt mer påtagliga och direkt kommunicerande. Bakgrunden som hålls i en enhetlig färgskala lyfter fram de centrerade motiven, och med aluminiumets hjälp liksom svävar de framför bakgrunden. Det här är målningar som förändras efter såväl dag som årstid, ljuset spelar stor roll, likaså den vinkel målningarna betraktas ur. Samspelet mellan färgen, aluminiumet och rummet skapar en romantik, målningarna bjuder upp till dans och vi följer.

Auktionsarchiv: Los-Nr. 38
29.09.2010
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

Auktionsarchiv: Los-Nr. 38
29.09.2010
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407