Auktionsarchiv: Los-Nr. 46

Jozef Mehoffer (1869 - 1946)

Aufrufpreis
Zuschlagspreis:
40.000 PLN
ca. 13.126 $
Auktionsarchiv: Los-Nr. 46

Jozef Mehoffer (1869 - 1946)

Aufrufpreis
Zuschlagspreis:
40.000 PLN
ca. 13.126 $

Jozef Mehoffer (1869 - 1946) "Pokłon Trzech Króli" olej/tektura, 63 x 52 cm ODWROCIE: opisany piórem: "W braku własnoręcznego podpisu, potwierdzam autentyczność obrazu p.t. "Pokłon Trzech Króli", jednego z ostatnich dzieł malarskich Józefa Mehoffera, podpisano Józefowa Mehofferowa" W 1935 roku odbyła się w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie wystawa dzieł Józefa Mehoffera. Na wystawie prezentowany był "Szczegół kartonu witrażowego do katedry we Fryburgu Szwajcarii 1904" przedstawiający Trzech Króli składających swe dary Świętej Rodzinie, o niemal identycznej kompozycji jak w prezentowanej w katalogu pracy. Zakomponowanie niektórych elementów, wymuszone w kartonie przez kształt okna witrażowego, w tym dziele malarskim zostało wzbogacone o zieleń widoczną na pierwszym planie, tłem jest ciemnogranatowe iebo, na którym świeci mocnym blaskiem Gwiazda Betlejemska wskazująca na stajenkę. Józef Mehoffer przystąpił do międzynarodowego konkursu na witraże do gotyckiej katedry św. Mikołaja w szwajcarskim Fryburgu w 1895 roku, a jego projekt zwyciężył pośród 47 innych. Tak pisał o tym sukcesie: '(...) Powodzenie to znaczne, ale nominalne, nierzeczywiste. Projekt, który posłałem, był zrobiony z rutyną, na mocy uzyskanej wprawy i z góry oznaczonego sposobu korzystania za studiów natury, toteż była to robota pewna. Świadoma fektu, do którego ostatecznie doszło." Witraże zaczął Mehoffer realizować w roku zwycięstwa w konkursie i pracował nad nimi przez 40 lat, do 1934 roku. Był malarzem, grafikiem, dekoratorem, scenografem i pedagogiem. Malarstwa uczył się w latach 1887-94 w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych u W. Łuszczkiewicza i J. Matejki, równocześnie studiując prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Kontynuował naukę w paryskich uczelniach: Académie Julian, Académie Colarossi (u P. - J. Blanca, G. Courtoisa) i École des Beaux-Arts (u L. Bonnata). Po studiach w latach 1894-96 przebywał na zmianę w kraju, Paryżu i w Szwajcarii. Za projekt witraży do kolegiaty we Fryburgu otrzymał I nagrodę na międzynarodowym konkursie (realizacja witraży trwała do roku 1934). W roku 1896 zamieszkał w Krakowie, a od 1900 roku był wykładowcą w Akademii Sztuk Pięknych. Był członkiem i współzałożycielem Towarzystwa Artystów Polskich Sztuka (1897 r.). Malował dekoracyjne portrety, kompozycje symboliczne, pejzaże i martwe natury. Estymacja 50 000 - 70 000

Auktionsarchiv: Los-Nr. 46
05.12.2013
Desa Unicum
Piękna 1A
00-477 Warsaw
Polen
biuro@desa.pl
+48 (0)22 1636600

Auktionsarchiv: Los-Nr. 46
05.12.2013
Desa Unicum
Piękna 1A
00-477 Warsaw
Polen
biuro@desa.pl
+48 (0)22 1636600