Jozef Mehoffer (1869 - 1946) "Portret Laszczki", 1894 r. olej/płótno, 145 x 100 cm sygnowany i datowany l. d.: 'Paryż 14 kwietnia 1894. | Józef Mehoffer | Konstantemu Laszczce.' NAKLEJKI: 1.) papierowa naklejka z Powszechnej Wystawy Krajowej we Lwowie 2.) papierowa naklejka z wystawy w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie WYSTAWIANY: 1.) Powszechna Wystawa Krajowa we Lwowie 2.) TPSP w Krakowie, wystawa: Portret w malarstwie i rzeźbie polskiej LITERATURA: obraz opisany [w:] Józef Mehoffer Dziennik, oprac. Jadwiga Puciata – Pawłowska, Kraków 1975, s. 275 Był malarzem, grafikiem, dekoratorem, scenografem i pedagogiem. Malarstwa uczył się w latach 1887-94 w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych u W. Łuszczkiewicza i J. Matejki, równocześnie studiując prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Kontynuował naukę w paryskich uczelniach: Académie Julian, Académie Colarossi (u P. - J. Blanca, G. Courtoisa) i École des Beaux-Arts (u L. Bonnata). Po studiach w latach 1894-96 przebywał na zmianę w kraju, Paryżu i w Szwajcarii. Za projekt witraży do kolegiaty we Fryburgu otrzymał I nagrodę na międzynarodowym konkursie (realizacja witraży trwała do roku 1934). W roku 1896 zamieszkał w Krakowie, a od 1900 roku był wykładowcą w Akademii Sztuk Pięknych. Był członkiem i współzałożycielem Towarzystwa Artystów Polskich Sztuka (1897 r.). Malował dekoracyjne portrety, kompozycje symboliczne, pejzaże i martwe natury. zobacz więcej informacji o obrazie