Auktionsarchiv: Los-Nr. 2

Jozef Mehoffer (1869 - 1946)

Aufrufpreis
Zuschlagspreis:
50.000 PLN
ca. 14.629 $
Auktionsarchiv: Los-Nr. 2

Jozef Mehoffer (1869 - 1946)

Aufrufpreis
Zuschlagspreis:
50.000 PLN
ca. 14.629 $

Jozef Mehoffer (1869 - 1946) Przed dworkiem olej/tektura, 25 x 35 cm sygnowany l.d.: 'Józef Mehoffer.' Ważne miejsce w twórczości krakowskiego artysty zajęły bukoliczne krajobrazy, rozpostarte w słonecznej ciszy ogrody, sady czy parki. Wiele z nich powstało przed 1917 rokiem w posiadłości malarza w Jankówce oraz w okresie międzywojennym, podczas wakacyjnych pobytów artysty w zaprzyjaźnionych majątkach, m.in.: u Popielów czy Mycielskich. W letnich pejzażach dekoracyjna ornamentyka tła zyskała na naturalności. Artysta rezygnuje z secesyjnie zaaranżowanego sztafażu oraz technicznej wirtuozerii w oddaniu detali ubioru czy biżuterii, na rzecz niuansów światła oraz koloru. Opisywany obraz, pełen światła i koloru nawiązuje pod względem nastroju do płócien francuskich impresjonistów. Jednak mimo przeniesienia artystycznego punktu ważkości z secesyjnej stylizacji na problem światła i barwy, istotą malarstwa Mehoffera pozostała dekoracyjność. Krakowski artysta, jako najświetniejszy przedstawiciel polskiego Belle époque wyznawał istnienie sztuki integralnej, obejmującej wszystkie aspekty życia, zarówno architekturę, urbanistykę, rzeźbę, malarstwo, plakat, rzemiosło czy przedmioty codziennego użytku. Józef Mehoffer był malarzem, grafikiem, dekoratorem, scenografem i pedagogiem. Malarstwa uczył się w latach 1887-94 w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych u W. Łuszczkiewicza i J. Matejki, równocześnie studiując prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Kontynuował naukę w paryskich uczelniach: Académie Julian, Académie Colarossi (u P. - J. Blanca, G. Courtoisa) i École des Beaux-Arts (u L. Bonnata). Po studiach w latach 1894-96 przebywał na zmianę w kraju, Paryżu i w Szwajcarii. Za projekt witraży do kolegiaty we Fryburgu otrzymał I nagrodę na międzynarodowym konkursie (realizacja witraży trwała do roku 1934). W roku 1896 zamieszkał w Krakowie, a od 1900 roku był wykładowcą w Akademii Sztuk Pięknych. Był członkiem i współzałożycielem Towarzystwa Artystów Polskich Sztuka (1897 r.). Malował dekoracyjne portrety, kompozycje symboliczne, pejzaże i martwe natury. estymacja: 40 000 - 60 000

Auktionsarchiv: Los-Nr. 2
04.12.2014
Desa Unicum
Piękna 1A
00-477 Warsaw
Polen
biuro@desa.pl
+48 (0)22 1636600

Auktionsarchiv: Los-Nr. 2
04.12.2014
Desa Unicum
Piękna 1A
00-477 Warsaw
Polen
biuro@desa.pl
+48 (0)22 1636600