Klassiska

Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
[email protected] · +46 (0)8 4536750 · +46 (0)8 242407

Datum der Auktion: 12.06.2019

Zurück

Bild
Dörröverstycken, Pehr Ljung 200 år

Objektsbeskrivning PEHR LJUNG (ornamentsbildhuggare i Stockholm 1743-1819, kunglig hovbildhuggare 1788), ett par dörröverstycken, sengustavianska stockholmsarbeten, parställda, träskuren dekor, förgyllda och bemålade, ramen med pärlstav, växtornamentik i form av korslagda grenar med bandrosett

Los #: 1001

Schätzpreis: 30.000 SEK - 40.000 SEK

Datum: 12.06.2019

Bild
Bordspendyl, sengustaviansk, Jonas Cederlund

Objektsbeskrivning JONAS CEDERLUND (hovurmakare i Stockholm 1799-1825) & FREDRIC LUDVIG RUNG (kunglig hovciselör 1779, gördelmakarmästare 1788) tillskrivna monteringar, pendule portique, högklassigt sengustavianskt stockholmsarbete, urtavlan signerad Jonas Cederlund Stockholm, matterad och polerad

Los #: 1002

Schätzpreis: 18.000 SEK - 20.000 SEK

Datum: 12.06.2019

Bild
Kandelabrar, Alexander I

Objektsbeskrivning KANDELABRAR, ett par, Alexander I, Baltikum/Ryssland, matterad och polerad brännförgylld och mörkpatinerad brons, för vardera tre ljus, fyrkantig sockel med kymationbård, slätt postament krönt av segergudinnan Viktoria bärande korg, utsvängda ljusarmar i form av bevingade

Los #: 1003

Schätzpreis: 50.000 SEK - 60.000 SEK

Datum: 12.06.2019

Bild
Spelbord, sengustavianskt, F.A. Eckstein

Objektsbeskrivning FREDRIC AUGUST ECKSTEIN (ämbetsmästare i Stockholm 1794-1814/17), spelbord, sengustavianskt stockholmsarbete, etikettsignerat F.A. Eckstein Snickare och Schatullmakare i Stockholm, fanerad och massiv mahogny, lunettformat med utfällbar skiva, sarg med pärlstav och hörnfleuronger

Los #: 1004

Schätzpreis: 10.000 SEK - 12.000 SEK

Datum: 12.06.2019

Bild
Taburetter, sengustavianska, Ephraim Ståhls art

Objektsbeskrivning TABURETTER, ett par, sengustavianska stockholmsarbeten, Ephraim Ståhls art, träskuren dekor och pastellage, raka sarger med bladstav, virvelformade hörnfleuronger, benen med överkragning, bladhölstrade och kannelerade avslut, framtagen originalfärg i pärlgrått, sitthöjd 40 cm

Los #: 1005

Schätzpreis: 15.000 SEK - 18.000 SEK

Datum: 12.06.2019

Bild
Taburetter, sengustavianska

Objektsbeskrivning TABURETTER, ett par, sengustavianska, träskuren dekor, sarger med bladstav, hörnfleuronger, benen med överkragning, bladhölstrade anfanger, à la greque-bård, kannelerade stammar, fotavslut i form av lotuskapitäl, framtagen äldre bemålning i varmgrått, sitthöjd 41 cm; fotavslut med

Los #: 1006

Datum: 12.06.2019

Bild
Soffa, sengustaviansk, tillskriven Ephraim Ståhl

Objektsbeskrivning EPHRAIM STÅHL (stolmakare i Stockholm 1794-1820/21, kunglig hovstolmakare 1800-1809) tillskriven, soffa, sengustavianskt stockholmsarbete, träskuren dekor och pastellage, armlänen med lejonhuvuden och skulpterade sfinxer, sidorna med palmetter, sarger med bladstav, klot och

Los #: 1007

Schätzpreis: 20.000 SEK - 25.000 SEK

Datum: 12.06.2019

Bild
Fåtöljer, gustavianska, Ephraim Ståhl

Objektsbeskrivning SPANSKA FÅTÖLJER, två snarlika, gustavianska stockholmsarbeten, varav den ena av Ephraim Ståhl (stolmakare i Stockholm 1794-1820/21, kunglig hovstolmakare 1800-1809), signerad ES, träskuren dekor av bladstav, volutformade armlän, hörnfleuronger, godronnerade benanfanger

Los #: 1008

Datum: 12.06.2019

Bild
Skrivbord för drottning Sofia, nyrenässans

Objektsbeskrivning SKRIVBORD för DROTTNING SOFIA, stockholmsarbete i nyrenässans, av Carl Knut Edberg (ämbetsmästare i Stockholm 1843-1896), etikettsignerad C K EDBERG snickare STOCKHOLM Mäster Samuelsgatan N:o 38, ägarmonogram och inventarienummer i rött S under krona 21 samt överstruket OII

Los #: 1009

Datum: 12.06.2019

Bild
Nattstol från Drottningholm, rokoko

Objektsbeskrivning NATTSTOL från DROTTNINGHOLM, stockholmsarbete i rokoko, stämplad Kr DH under kunglig krona (Kronan Drottning Holm), träskuren dekor, balusterformad ryggbricka med nyckelhål, volutformade armlän, svängd frontsarg, framtagen äldre bemålning i svart med inslag av rödbrun

Los #: 1010

Schätzpreis: 25.000 SEK - 30.000 SEK

Datum: 12.06.2019

Bild
Bordspendyl, parisarbete, Restauration

Objektsbeskrivning BORDSPENDYL, parisarbete, Restauration, märkt på urtavlan LENEPVEU A PARIS (Le Nepvue firma verksam i Paris från 1812), matterad och polerad brännförgylld brons, sockel med dekor av palmetter och reliefer av ymnighetsmotiv och amoriner med fackla och pilkoger, urhus i form av

Los #: 1011

Datum: 12.06.2019

Bild
Bordslampor, Restauration, Frankrike

Objektsbeskrivning BORDSLAMPOR, ett par, Restauration, Frankrike, brännförgylld och mörkpatinerad brons, sockel med kymation, postament av giallo sienna, krönta av stående Viktoria med utslagna vingar, höjd 78 cm; omarbetade kandelabrar, postament med enstaka nagg

Los #: 1012

Schätzpreis: 35.000 SEK - 40.000 SEK

Datum: 12.06.2019

Bild
Fåtöljer, stockholmsarbeten i rokoko

Objektsbeskrivning FÅTÖLJER, ett par, stockholmsarbeten i rokoko, Alexander Thunbergs art, parställda, träskuren dekor, lös ryggbricka, rygglän med dekor av akantus och rocaille, utsvängda armlän med voluter, frontsargen med rocaille mot pikerad botten, frambenen med akantusblad, volutformade

Los #: 1013

Schätzpreis: 60.000 SEK - 80.000 SEK

Datum: 12.06.2019

Bild
Salsstolar, stockholmsarbeten i rokoko

Objektsbeskrivning SALSSTOLAR, ett par, stockholmsarbeten i rokoko, träskuren dekor, framtagen originalfärg i gulockra, rygglän med dekor av voluter, balusterformad ryggbricka med nyckelhål, frontsargen med dekor à la arbalète, H-kryss, sitthöjd 45 cm; bruksslitage, äldre lagningar, förstärkningar

Los #: 1014

Datum: 12.06.2019

Bild
Byrå, rokoko, av J.J. Eisenbletter

Objektsbeskrivning JOHAN JACOB EISENBLETTER (modellör och ebenist i Stockholm ca 1760-1813), byrå, högklassigt stockholmsarbete i rokoko, fanerad med amarant, jakaranda och plommon, brännförgyllda beslag av brons, bukig form, rundade hörn, samkomponerad front med parkettläggning en mosaik med

Los #: 1015

Schätzpreis: 75.000 SEK - 100.000 SEK

Datum: 12.06.2019

Bild
Konsolbord, gustavianskt stockholmsarbete

Objektsbeskrivning KONSOLBORD, gustavianskt stockholmsarbete, träskuren dekor, förgyllt med polerat guld och slagmetall, sarg med dekor av blad- och pärlstav, rosetter, raka avsmalnade ben med pärlstav, tofsar och kannelyrer, fotkryss med blad och fleuronger, urna med blomsterfestonger, skiva av

Los #: 1016

Schätzpreis: 15.000 SEK - 20.000 SEK

Datum: 12.06.2019

Bild
Konsolbord, sengustavianskt, Jonas Frisk

Objektsbeskrivning JONAS FRISK (spegelfabrikör i Stockholm 1805-1824), konsolbord, sengustavianskt stockholmsarbete, träskuren dekor och pastellage, sargornament i bly, förgyllt med polerat guld och slagmetall samt grönpatinerat, sargen med akantusbård och palmetter, vridna avsmalnande ben med à la

Los #: 1017

Schätzpreis: 30.000 SEK - 35.000 SEK

Datum: 12.06.2019

Bild
Taburetter, gustavianska, av Johan Lindgren

Objektsbeskrivning JOHAN LINDGREN (stolmakare i Stockholm 1770-1800), ett par taburetter, gustavianska stockholmsarbeten, ena signerad med lilla stämpeln I:L:G, ena med Stockholms stolmakarämbetes sigil, träskuren dekor, svängda sarger med bladstav och solros, hörnfleurongoer, avsmalnande

Los #: 1018

Datum: 12.06.2019

Bild
Matbord, sengustavianskt

Objektsbeskrivning MATBORD, sengustavianskt, fanerat med mahogny, två senare fanerade iläggsskivor, avsmalnande ben med hjultrissor i mässing, fem stödben, höjd 74, 104 x 107,5 cm, iläggsskivor vardera 56 cm, total längd 216 cm; renoverat

Los #: 1019

Datum: 12.06.2019

Bild
Skrivbord, stockholmsarbete i rokoko

Objektsbeskrivning SKRIVBORD, stockholmsarbete i rokoko, svärtat trä, förgyllda beslag i mässing, uppsats med fack och lådor, skinnklädd skiva, ena långsidan med tre lådor, svängda ben med fotbeslag, nyckel medföljer, höjd 107, 145 x 72 cm; slitage, renoverat och kompletterat, uppsatsen senare

Los #: 1020

Datum: 12.06.2019

Bild
Byrå, rokoko, av Carl Åhman

Objektsbeskrivning CARL ÅHMAN (ämbetsmästare i Stockholm 1748-1783), byrå, stockholmsarbete i rokoko, signerad med bläck på etikett C: Åhman i Stockholm anno 1765, fanerad med amarant och jakaranda, brännförgyllda mässingsbeslag, helsvept fanérläggning, lådträ av ek, samkomponerad front med friser

Los #: 1021

Schätzpreis: 40.000 SEK - 50.000 SEK

Datum: 12.06.2019

Bild
Spegel, rokoko, av Ehrhart Göbel

Objektsbeskrivning EHRHART GÖBEL (spegelfabrikör i Stockholm 1744-1764), spegel, högklassigt stockholmsarbete i rokoko, dekor i papier maché, sannolikt originalförgyllning med polerad guld och slagmetall, genombrutet krön med ymnig dekor av rocailler och voluter mot graverad botten, skålad ram med

Los #: 1022

Datum: 12.06.2019

Bild
Spegel, senbarock

Objektsbeskrivning SPEGEL, senbarock, ramen fanerad med björk och jakaranda, svärtade hoplister, fasettslipat och kvicksilverfolierat glas, polykrom bemålning i nedre kanten med motiv av elegant jaktsällskap, 96 x 78 cm; ramen omarbetad och kompletterad LITTERATUR: Sigurd Wallin: Möbler från svenska

Los #: 1023

Datum: 12.06.2019

Bild
Spegellampett, gustavianskt stockholmsarbete

Objektsbeskrivning SPEGELLAMPETT, gustavianskt stockholmsarbete, Johan Åkerblads art, för två ljus, träskuren dekor och pastellage, förgylld med polerat guld och slagmetall, rundat överstycke krönt av urna med hänklar, dekor av flätverk och fleurong, ramen med bladstav, ljusarmar i mässing

Los #: 1024

Datum: 12.06.2019

Bild
Spegel, gustaviansk, av Per Westin

Objektsbeskrivning PER WESTIN (bildhuggare och spegelmakare i Stockholm, privilegium 1776), spegel, gustavianskt stockholmsarbete, signerad PW under krona, samt Stockholms hallstämpel med otydligt årtal, dekor av papier maché, framtagen äldre förgyllning med polerat guld och slagmetall, genombrutet

Los #: 1025

Datum: 12.06.2019

Bild
Spegel, stockholmsarbete i rokoko

Objektsbeskrivning SPEGEL, högklassigt stockholmsarbete i rokoko, Niclas Meuniers art, dekor i papier maché, förgylld med polerat guld och slagmetall, uppsvängt krön med genombruten dekor av blommor, rocailler och voluter, ramen med fasettslipade kantglas med blomsterdekor av pastellage, nedre

Los #: 1026

Datum: 12.06.2019

Bild
Damarbetsbord, gustavianskt, av Anders Lundelius

Objektsbeskrivning ANDERS LUNDELIUS (hallrättsmästare i Stockholm 1778-1823), damarbetsbord, gustavianskt stockholmsarbete, fragmentarisk bläcksignatur (?), fanerat med amarant, björk, jakaranda, lönn och plommon, delvis brännförgyllda beslag, skiva med friser och fält, oval medaljong med inlagd

Los #: 1027

Datum: 12.06.2019

Bild
Byrå, gustaviansk, tillskriven Niclas Korp

Objektsbeskrivning NICLAS KORP (mästare i Stockholm 1771-1800) tillskriven, byrå, gustavianskt stockholmsarbete, fanerad med amarant, fruktträ och jakaranda, delvis brännförgyllda beslag i mässing, samkomponerad front med utskjutande mittdel, intarsia med friser och fält med växtornamentik, runda

Los #: 1028

Datum: 12.06.2019

Bild
Byrå, gustaviansk, tillskriven Gottlieb Iwersson

Objektsbeskrivning GOTTLIEB IWERSSON (mästare och hovschatullmakare i Stockholm 1778-1813, slottssnickare omkring 1784) tillskriven, byrå, högklassigt gustavianskt stockholmsarbete, fanerad med delvis färgad björk och masurbjörk, fruktträ, jakaranda och rosenträ, brännförgyllda beslag i mässing

Los #: 1029

Schätzpreis: 150.000 SEK - 200.000 SEK

Datum: 12.06.2019

Bild
Ljuskrona, sengustavianskt stockholmsarbete

Objektsbeskrivning LJUSKRONA, sengustavianskt stockholmsarbete, för 12 ljus, stomme av förgylld mässing, behängd med fasettslipade prismor i form av droppar, ovaler, piggar och romboider, kronringen med växtornament, ljusarmar i form av siffran fem, korgbotten med sparljus, höjd 103 cm; kompletterad

Los #: 1030

Datum: 12.06.2019