Auktionsarchiv: Los-Nr. 1024

Spegellampett, gustavianskt stockholmsarbete

Klassiska
12.06.2019
Schätzpreis
30.000 SEK - 35.000 SEK
ca. 3.191 $ - 3.723 $
Zuschlagspreis:
Auktionsarchiv: Los-Nr. 1024

Klassiska
12.06.2019
Schätzpreis
30.000 SEK - 35.000 SEK
ca. 3.191 $ - 3.723 $
Zuschlagspreis:

Objektsbeskrivning SPEGELLAMPETT, gustavianskt stockholmsarbete, Johan Åkerblads art, för två ljus, träskuren dekor och pastellage, förgylld med polerat guld och slagmetall, rundat överstycke krönt av urna med hänklar, dekor av flätverk och fleurong, ramen med bladstav, ljusarmar i mässing, fasettslipat kvicksilverfolierat originalglas, 102 x 59 cm; ställvisa förgyllningsskador, lagningar och retuscher

Auktionsarchiv: Los-Nr. 1024
12.06.2019
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

Auktionsarchiv: Los-Nr. 1024
12.06.2019
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407