Auktionsarchiv: Los-Nr. 1008

Fåtöljer, gustavianska, Ephraim Ståhl

Klassiska
12.06.2019
Schätzpreis
20.000 SEK - 25.000 SEK
ca. 2.127 $ - 2.659 $
Zuschlagspreis:
Auktionsarchiv: Los-Nr. 1008

Klassiska
12.06.2019
Schätzpreis
20.000 SEK - 25.000 SEK
ca. 2.127 $ - 2.659 $
Zuschlagspreis:

Objektsbeskrivning SPANSKA FÅTÖLJER, två snarlika, gustavianska stockholmsarbeten, varav den ena av Ephraim Ståhl (stolmakare i Stockholm 1794-1820/21, kunglig hovstolmakare 1800-1809), signerad ES, träskuren dekor av bladstav, volutformade armlän, hörnfleuronger, godronnerade benanfanger, avsmalnande kannelerade ben, bemålade i pärlgrått, sitthöjd 43 cm; ena med förstärkningar och lagningar, kompletterade fotavslut PROVENIENS: N.M. Åmell Konst & Antikviteter, Stockholm LITTERATUR: Bo Vahlne: Nyinredningen av Rosersbergs slott 1797-1818, Stockholm 1988, jämför närmast identiska fåtöljer av Ståhl i Gula förmaket på Rosersberg sidan 121 Eva Nordenfelt: Ephraim Ståhl en kunglig stolmakare, Stockholm 2007, jämför snarlika modeller sidan 214f & 218 betecknade som spanska fåtöljer i Ståhls räkenskaper för hertig Karls Rosersberg

Auktionsarchiv: Los-Nr. 1008
12.06.2019
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

Auktionsarchiv: Los-Nr. 1008
12.06.2019
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407