Objektsbeskrivning CARL ÅHMAN (ämbetsmästare i Stockholm 1748-1783), byrå, stockholmsarbete i rokoko, signerad med bläck på etikett C: Åhman i Stockholm anno 1765, fanerad med amarant och jakaranda, brännförgyllda mässingsbeslag, helsvept fanérläggning, lådträ av ek, samkomponerad front med friser och fält, naturalistiskt formade draghandtag, nyckelskyltar med bevingad drake, sidostycken med friser och fält, skiva av kolmårdsmarmor med dubbla kälningar märkt med rödkrita Carl Åhman, nyckel medföljer, höjd 83, 122 x 56 cm; smärre fanérskador och lagningar, spår av beslagskedjor Carl Åhmans byrå är starkt influerad av ämbetsmästarkollegan Lorentz Nordins stil. En intressant detalj är valet av blindträ i ek, vilket främst associeras med samtida mästarstycken.