Auktionsarchiv: Los-Nr. 1007

Soffa, sengustaviansk, tillskriven Ephraim Ståhl

Klassiska
12.06.2019
Schätzpreis
20.000 SEK - 25.000 SEK
ca. 2.127 $ - 2.659 $
Zuschlagspreis:
Auktionsarchiv: Los-Nr. 1007

Klassiska
12.06.2019
Schätzpreis
20.000 SEK - 25.000 SEK
ca. 2.127 $ - 2.659 $
Zuschlagspreis:

Objektsbeskrivning EPHRAIM STÅHL (stolmakare i Stockholm 1794-1820/21, kunglig hovstolmakare 1800-1809) tillskriven, soffa, sengustavianskt stockholmsarbete, träskuren dekor och pastellage, armlänen med lejonhuvuden och skulpterade sfinxer, sidorna med palmetter, sarger med bladstav, klot och överkragade avsmalnande ben med kannelering, lösa stoppade ryggdynor, förgylld och bemålad i vitt, längd 204, sitthöjd 45 cm; smärre lagningar, kompletterade ryggstag, kortad LITTERATUR: Eva Nordenfelt: Ephraim Ståhl en kunglig stolmakare, Stockholm 2007, sidan 259f, jämför snarlik respektive närmast identisk soffa av Ephraim Ståhl

Auktionsarchiv: Los-Nr. 1007
12.06.2019
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

Auktionsarchiv: Los-Nr. 1007
12.06.2019
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407