Auktionsarchiv: Los-Nr. 1028

Byrå, gustaviansk, tillskriven Niclas Korp

Klassiska
12.06.2019
Schätzpreis
75.000 SEK - 100.000 SEK
ca. 7.979 $ - 10.639 $
Zuschlagspreis:
Auktionsarchiv: Los-Nr. 1028

Klassiska
12.06.2019
Schätzpreis
75.000 SEK - 100.000 SEK
ca. 7.979 $ - 10.639 $
Zuschlagspreis:

Objektsbeskrivning NICLAS KORP (mästare i Stockholm 1771-1800) tillskriven, byrå, gustavianskt stockholmsarbete, fanerad med amarant, fruktträ och jakaranda, delvis brännförgyllda beslag i mässing, samkomponerad front med utskjutande mittdel, intarsia med friser och fält med växtornamentik, runda draghandtag med lagerkransar, nyckelskylt med bandrosett, snedställda hörn med lejonmaskaroner, cabriolben med avslutande fothylsor, lambrekängen med beslag av korslagda palmblad, skiva av röd kalksten med dubbel kälning, höjd 83, 92 x 50 cm; slitage, skador och lagningar, övre lådan med spår av inredning, enstaka beslagskompletteringar LITTERATUR: Torsten Sylvén: Mästarnas Möbler - Stockholmsarbeten 1700-1850, Stockholm 1996, sidan 212 & 217, jämför byråar signerade av Niclas Korp

Auktionsarchiv: Los-Nr. 1028
12.06.2019
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

Auktionsarchiv: Los-Nr. 1028
12.06.2019
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407