Auktionsarchiv: Los-Nr. 1022

Spegel, rokoko, av Ehrhart Göbel

Klassiska
12.06.2019
Schätzpreis
75.000 SEK - 100.000 SEK
ca. 7.979 $ - 10.639 $
Zuschlagspreis:
Auktionsarchiv: Los-Nr. 1022

Klassiska
12.06.2019
Schätzpreis
75.000 SEK - 100.000 SEK
ca. 7.979 $ - 10.639 $
Zuschlagspreis:

Objektsbeskrivning EHRHART GÖBEL (spegelfabrikör i Stockholm 1744-1764), spegel, högklassigt stockholmsarbete i rokoko, dekor i papier maché, sannolikt originalförgyllning med polerad guld och slagmetall, genombrutet krön med ymnig dekor av rocailler och voluter mot graverad botten, skålad ram med ströblomster i relief, nedre sargen med rocailler och voluter, fasettslipade kvicksilverfolierade glas och bakstycke i original, 185 x 84 cm; smärre lagningar och retuscher LITTERATUR: Torsten Sylvén & Elsebeth Welander-Berggren, Speglar, Spegelmakare och Fabrikörer i Sverige 1650-1850, Stockholm 2000, sidan 140 & 143, jämför speglar signerad och daterad av Ehrhart Göbel 1758 Ehrhart Göbel (ca 1690-1764) härstammade från en böhmisk glasarbetarsläkt som invandrade till Limmareds glasbruk. Mellan 1736 till 1744 arbetade Göbel som spegelglasslipare vid Björknäs glasbruk. Den 22 juni 1744 fick Göbel Hallrättens tillstånd att inrätta ett fasett- och ziratsliperi för att betjäna spegelfabrikörerna i Stockholm. Sliperiet var beläget vid Klara Östra Kyrkogata, fram till den stora branden 1751 i Klara, därefter flyttade verksamheten till Drottninggatan 36. Göbel köpte samtidigt ett stenhus vid Storkyrkobrinken Nr 10 och var under en period kompanjon med Petter Johansson Helin, som 1747 hade fått privilegier för spegelfabrik. Från 1751 hette firman Ehrhart Göbel & Co.

Auktionsarchiv: Los-Nr. 1022
12.06.2019
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

Auktionsarchiv: Los-Nr. 1022
12.06.2019
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407