Auktionsarchiv: Los-Nr. 21

KLARA KRISTALOVA, född 1967, Fjärilars vikt

Schätzpreis
30.000 SEK - 40.000 SEK
ca. 4.250 $ - 5.667 $
Zuschlagspreis:
54.000 SEK
ca. 7.650 $
Auktionsarchiv: Los-Nr. 21

Schätzpreis
30.000 SEK - 40.000 SEK
ca. 4.250 $ - 5.667 $
Zuschlagspreis:
54.000 SEK
ca. 7.650 $

KLARA KRISTALOVA född 1967 Fjärilars vikt Signerad och daterad K. Kristalova -04. Stengods, höjd 26 cm. Signed and dated. Stoneware. PROVENIENS Galleri Magnus Karlsson, Stockholm Klara Kristalova Född 1967 i Prag Klara Kristalova är en sagoberättare. Med dörren lätt på glänt bjuder hon in oss i sin skulpterade sagovärld, att förtrollas och fascineras av sina skulpturer. I sagovärlden finner vi de klassiska sagoattributen flickan, blommorna och träden, fjärilarna, fåglarna och hästarna, men även andra gestalter. Materialet som används är stengods, och tittar vi närmare på figurerna så är de inte alltid sådär sagofigurs-lyckliga. Det är en allvarlig värld som skapas, en stillsam ögonblicksvärld som uppmanar till eftertanke. Inspirerad av det vardagliga livet och omgivningarna visas händelser och spänningar mellan människor i olika situationer. Det hårda stengodset mjukas upp av den glaserade ytan. Med hjälp av sina figurer skapar Kristalova sin egen sagovärld och därmed sitt eget uttryckssätt.

Auktionsarchiv: Los-Nr. 21
29.09.2010
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

Auktionsarchiv: Los-Nr. 21
29.09.2010
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407