JOCKUM NORDSTRÖM född 1963 Hej då Signerad och daterad på baksidan Jockum -93. Olja på pannå, 46 x 44 cm. Signed and dated verso. Oil on panel. PROVENIENS Stockholms Auktionsverk, april 2004 UTSTÄLLD Utan titel, Ystads konstmuseum, 2010 Jockum Nordström Född 1963 i Stockholm Många har kanske kommit i kontakt med Jockum Nordströms bilder utan att tänka på dem som konst. Figurerna Sailor och Pekka har gjort sig kända, dels genom barnböcker dels genom animerade filmer visade på TV. Jockum Nordström är en konstnär som går sin egen väg och som influerats av konstnärer som kan kännas lite udda: Lucas Cranach och James Ensor nämns i samma andetag som Nils Nilsson Skum, Primus Mortimer Pettersson och den danske serietecknaren Storm P. Lika abrupt krockar olika bilder och världar i hans verk. I en skog som i stilen påminner om Fablernas värld (som sändes i TV på 1970-talet), kan plötsligt en naken kvinna med skrevande ben dyka upp. Petiga collage med ett myller av tecknade små figurer kan hänga sida vid sida med en målning i flödande olja. Jockum Nordström iakttar ständigt världen omkring sig - människor, arkitektur, mönster, tidningar, böcker, konst och inte minst naturen. Han promenerar gärna - dels i de närbelägna kvarteren runt ateljén, eller i naturen. Fåglar är ett återkommande motiv hos konstnären och återges på olika sätt. Vi hittar dem lika självklart bredvid en vacker, naken kvinna som i sin naturliga miljö i skogen.