Auktionsarchiv: Los-Nr. 86

MICHAEL KVIUM, Danmark, född 1955, Utan titel

Schätzpreis
10.000 SEK - 12.000 SEK
ca. 1.416 $ - 1.700 $
Zuschlagspreis:
8.500 SEK
ca. 1.204 $
Auktionsarchiv: Los-Nr. 86

Schätzpreis
10.000 SEK - 12.000 SEK
ca. 1.416 $ - 1.700 $
Zuschlagspreis:
8.500 SEK
ca. 1.204 $

MICHAEL KVIUM Danmark, född 1955 Utan titel Signerad och daterad på baksidan Michael Kvium Spanien 2007. Akvarell på papper, 27,5 x 23 cm. Signed and dated verso. Watercolour on paper. PROVENIENS Galleri Franz Pedersen, Horsens, Danmark Art Copenhagen 2007 Michael Kvium Född 1955 i Horsens, Danmark Michael Kvium har under de senaste åren befäst sin position som en av Danmarks mest intressanta samtida konstnärer. Han har på ett tydligt och utmärkande sätt utvecklat sin egen personliga figurativa stil och ikonografi. Figurerna i Kviums bildvärld är ett slags mänskliga sagofigurer. Man kan aldrig riktigt vara säker på om de är friska eller sjuka, onda eller goda, likheten med Sagan om ringen-karaktären Gollum är i många fall slående. Inspirarationen har främst hämtats från de spanska mästarna Velàzques och Goya, där särskilt Goyas psykologiska realism har varit betydande. Vare sig det rör sig om Kviums imponerande oljemålningar eller små akvareller och skisser tekniken och känslan alltid maximal, ingenting har lämnats åt slumpen, allt är noga utstuderat och utfört med exakthetens precision.

Auktionsarchiv: Los-Nr. 86
29.09.2010
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

Auktionsarchiv: Los-Nr. 86
29.09.2010
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407