Auktionsarchiv: Los-Nr. 75

CECILIA EDEFALK, född 1954, Utan titel, Signerad

Schätzpreis
100.000 SEK - 150.000 SEK
ca. 14.168 $ - 21.252 $
Zuschlagspreis:
80.000 SEK
ca. 11.334 $
Auktionsarchiv: Los-Nr. 75

Schätzpreis
100.000 SEK - 150.000 SEK
ca. 14.168 $ - 21.252 $
Zuschlagspreis:
80.000 SEK
ca. 11.334 $

CECILIA EDEFALK född 1954 Utan titel Signerad på baksidan Cecilia Edefalk. Olja på duk, tondo 80 cm. Signed and dated verso. Oil on canvas. UTSTÄLLD Utan titel, Ystads konstmuseum, 2010 Cecilia Edefalk Född 1954 i Norrköping Trots sin sparsmakade produktion har Cecilia Edefalk nått stora internationella framgångar. Utställningen på The Art Institute i Chicago under våren 2006, hennes första soloutställning i USA, fick stor uppmärksamhet och sedan 1980-talet har hennes verk visats runt om i Europa. Tidigt fascinerad av kopiering experimenterar Cecilia Edefalk i sitt arbete med repetition och upprepning, något som bildskapande så ofta handlar om. Serierna av porträtt, änglar eller pornografiska bilder tar upp frågor om autenticitet i en lågmäld drift med modernismens idé om det unika konstverket. Hon framstår i första hand som en konceptuell konstnär när målningarna i varierande format blir delar av en större helhet och rummet tar formen av en installation. Cecilia Edefalks målningar förökar sig, klonar sig, de förstärker varandra och skapar ett eko som rör sig genom rummet. En serie självporträtt från 1992-94 har också fått titeln Echo. Redan i slutet av 80-talet började Cecilia Edefalk utforska relationen mellan måleri och fotografi. Med hjälp av det tvådimensionella fotografiet undersöker hon måleriet och termer som spegelbild, förlaga och arketyp. Utställningen "En annan rörelse" på legendariska Galleri Sten Eriksson i Stockholm 1990 skapade stora rubriker och drog i gång en livlig debatt om upphovsrätt och användandet av fotografiska förlagor.

Auktionsarchiv: Los-Nr. 75
29.09.2010
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

Auktionsarchiv: Los-Nr. 75
29.09.2010
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407