EINAR JOLIN 1890-1976 Stilleben med böcker och figuriner Signerad och daterad Jolin 1916. Olja på duk, 65 x 49 cm. PROVENIENS Nordén Auktioner, Nr 8, våren 1993, katalognr 27 Stockholms Auktionsverk, Moderna, hösten 2007, katalognr 885 UTSTÄLLD Eleganten Einar, Liljevalchs Konsthall, Stockholm 2010 LITTERATUR Mårten Castenfors m.fl: Einar Jolin Stockholm 2010, avbildad sidan 16 samt listad i verkförteckningen sidan 108