EINAR JOLIN 1890-1976 Japansk interiör med sittande man vid stilleben med bord. Föreställande konstnären Haruo Sezaki Signerad och daterad Jolin 1961. Olja på duk, 74 x 60 cm. UTSTÄLLD: Einar Jolin - retrospektiv, Konstakademien, Stockholm 1970 Einar Jolin - retrospektiv, Malmö Museum 1970 Einar Jolin - retrospektiv, Stora Mässhallen, Göteborg 1970