EINAR JOLIN 1890-1976 Stilleben med blommor och orientalisk figurin Signerad och daterad Jolin 1960. Olja på duk, 55 x 46 cm. PROVENIENS Stockholms Auktionsverk, Moderna Kvalitén, våren 1997, katalognr 375