Auktionsarchiv: Los-Nr. 987

Carl Kylberg

Schätzpreis
80.000 SEK - 100.000 SEK
ca. 11.982 $ - 14.977 $
Zuschlagspreis:
Auktionsarchiv: Los-Nr. 987

Carl Kylberg

Schätzpreis
80.000 SEK - 100.000 SEK
ca. 11.982 $ - 14.977 $
Zuschlagspreis:

CARL KYLBERG 1878-1952 Kvinnohuvud - porträtt av skådespelerskan Tora Teje Signerad CK. Olja på duk, 63 x 49 cm. Utförd 1936 Ramen utförd av konstnärens hustru Ruth Kylberg PROVENIENS Inköpt direkt från konstnären av förutvarande ägares far Disponent Helge Byström, Stockholm UTSTÄLLD Retrospektiv utställning, Konstakademien, Stockholm 1937 Separatutställning, Sundsvall 1938 Separatutställning, Umeå 1938 Liljevalchs Konsthall, Stockholm 1946 LITTERATUR Brita Knyphausen: Carl Kylberg Malmö 1965, sidan 254, nr 208 Gustaf Näsström: Carl Kylberg Malmö 1952, avbildad på sidan 69

Auktionsarchiv: Los-Nr. 987
28.10.2010
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

Auktionsarchiv: Los-Nr. 987
28.10.2010
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407