Objektsbeskrivning CARL KYLBERG 1878-1952 Den röda duken Signerad Carl Kylberg Olja på duk, 62 x 70 cm. Utförd 1950 PROVENIENS Ruth Kylberg (konstnärens hustru), Strandvägen 11, Stockholm arkitekt Sven Backström (1903-1992), Nordenskiöldsgatan 78, Stockholm UTSTÄLLD Carl Kylberg Musée National d'Art Moderne, Paris 1951, katalognr 69 (titel: "La nappe rouge") XXVI. Biennale Internazionale d' Arte, Venedig 1952, katalognr 365 (titel: "La tovaglia rossa") Carl Kylberg Minnesutställning, Liljevalchs Konsthall, Stockholm 1954, katalognr 188 Carl Kylberg Minnesutställning, Konstakademien, Stockholm 1962, katalognr 140 LITTERATUR Brita Knyphausen: Carl Kylberg - Färg och idé, Allhems förlag, Malmö 1965, omnämnd i katalogdelen sid 258, katalognr 317 Carl Kylberg var en diktare i färg och kom att i hög grad påverka göteborgskoloristerna. I sina målningar lyckas konstnären återge en meditativ stämning full av mystik tack vare de upplösta konturerna och de glödande färgerna där färgskikten flyter in i varandra. "Kylbergs förkärlek för fyrklangen rött, grönt, gult och blått och det faktum att han helst väljer respektive färg i det tonläge, där den enskilda färgens speciella karaktär är mest utpräglad, visar hur avgörande den primära färgupplevelsen är för honom. Det som gör hans måleri till en så intensiv upplevelse för dem, vilka uppfattar färgerna lika elementärt som han är att han har kunnat framställa färgförnimmelserna så direkt. // Färgsymboliskt står det lysande gula för visheten, det röda för allt levande, det blå och blågröna för hemlighetsfullhet, för det okända, men också för frid och för andlighet " (ur Brita Knyphausen: Carl Kylberg - Färg och idé) För frågor och konditionsrapport kontakta pierre.olbers@auktionsverket.se