Auktionsarchiv: Los-Nr. 579

Carl Kylberg, Studie till Väntan

Modern Art & Design
21.10.2014 - 22.10.2014
Schätzpreis
250.000 SEK - 300.000 SEK
ca. 34.514 $ - 41.417 $
Zuschlagspreis:
Auktionsarchiv: Los-Nr. 579

Modern Art & Design
21.10.2014 - 22.10.2014
Schätzpreis
250.000 SEK - 300.000 SEK
ca. 34.514 $ - 41.417 $
Zuschlagspreis:

CARL KYLBERG 1878-1952 Studie till Väntan Signerad Kylberg. Olja på duk, 50 x 62 cm. Utförd på 1930-talet. Ramen utförd av konstnärens hustru Ruth Kylberg. PROVENIENS Möjligen Erik Kylberg, Göteborg Stockholms Auktionsverk, Moderna, hösten 2009, katalognr 1087 LITTERATUR Brita Knyphausen: Carl Kylberg Färg och idé, Malmö 1965, möjligen identisk med katalognr 192 i verkförteckningen. Jämför gärna med Väntan, avbildad i färg sidan 217, samt Nils Ryndel m fl: Carl Kylberg Stockholm 1992, Väntan II, avbildad i färg sidan 67

Auktionsarchiv: Los-Nr. 579
21.10.2014 - 22.10.2014
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

Auktionsarchiv: Los-Nr. 579
21.10.2014 - 22.10.2014
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407