CARL KYLBERG 1878-1952 Studie till Väntan Signerad Kylberg. Olja på duk, 50 x 62 cm. Utförd på 1930-talet. Ramen utförd av konstnärens hustru Ruth Kylberg. PROVENIENS Möjligen Erik Kylberg, Göteborg Stockholms Auktionsverk, Moderna, hösten 2009, katalognr 1087 LITTERATUR Brita Knyphausen: Carl Kylberg Färg och idé, Malmö 1965, möjligen identisk med katalognr 192 i verkförteckningen. Jämför gärna med Väntan, avbildad i färg sidan 217, samt Nils Ryndel m fl: Carl Kylberg Stockholm 1992, Väntan II, avbildad i färg sidan 67