ÅKDYNA, Skåne, sannolikt Wemmenhögs härad, daterad 1853 och märkt AHD och JGB, trensaflossa och schattersöm i rött, grönt, gult, blått och vitt mot svart botten, originalbakstycke i brunt ylle, i hörnen fragment av tofsar, 126 x 52 cm; slitage, skador och lagningar PROVENIENS: Ur Per-Axel Hyltas (1930) samling: P-A Hylta antikhandlare, samlare och författare till boken Skånsk allmogekonst (2013) LITTERATUR: Se Gammal allmogeslöjd från Malmöhus Län, 1916-1923, häfte 7: Tvistsöm och korsstygnssöm, schattersöm och trensaflossa Jmf Viveka Hansen, Swedish Textile Art, Traditional Marriage Weavings from Scania, The Khalili Collection, London 1996, pl. 75 & 76