ÅKDYNA, Skåne, sannolikt Torna härad, heltäckande polykromt broderi i schatter-, knut- och stjälksöm på grön yllebotten, föreställande "röda hjorten inom gles blomsterkrans" märkt ALD LPS i broderiet, 99 x 54 cm; slitage, skador, botten blekt, senare bakstycke LITTERATUR: Jämför snarlik åkdyna i Gammal Allmogeslöjd i Malmöhus län, H. 7., Tvistsöm och korsstygnssöm, schattérsöm och trensaflossa - Malmöhus läns hemslöjdsförening, 1926, fig. 390, s. 168-169