Auktionsarchiv: Los-Nr. 1192

Åkdyna Skåne daterad 1787

Fine Art & Antiques
02.12.2014 - 04.12.2014
Schätzpreis
8.000 SEK - 10.000 SEK
ca. 1.049 $ - 1.311 $
Zuschlagspreis:
12.000 SEK
ca. 1.573 $
Auktionsarchiv: Los-Nr. 1192

Åkdyna Skåne daterad 1787

Fine Art & Antiques
02.12.2014 - 04.12.2014
Schätzpreis
8.000 SEK - 10.000 SEK
ca. 1.049 $ - 1.311 $
Zuschlagspreis:
12.000 SEK
ca. 1.573 $

ÅKDYNA, Skåne, möjligen Vemmenhögs härad, 1700-talets andra hälft, broderad i schatter-, knut- och kedjesöm i röda, gula och gröna nyanser mot mörkblå yllebotten, mittfältet med gles lagerkrans dekorerad med tulpaner och andra blommor samt KHD 1787 under adlig krona, i hörnen ymniga granatäpplen och blommor, bakstycke av tegelrött linne, 106 x 60 cm; slitage, hål och lagningar, senare öglor i metall för upphängning PROVENIENS: Rut Emilia Hallberg (1889-1976), teckningslärarinna på Konstfack, Stockholm samt textilkonstnärinna på Licium i början av 1900-talet. R. E. Hallberg finns representerad i bl. a. Uppsala Domkyrka och Lövsta Bruks kyrka LITTERATUR: Gammal allmogeslöjd från Malmöhus Län, häfte 7, Tvistsöm, korsstygnssöm, schattérsöm och trensaflossa, s.168-169

Auktionsarchiv: Los-Nr. 1192
02.12.2014 - 04.12.2014
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

Auktionsarchiv: Los-Nr. 1192
02.12.2014 - 04.12.2014
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407