ÅKDYNA, Skåne, Wemmenhögs härad, 1800-talets första hälft, trensaflossa och schattersöm, i olika nyanser av violett samt gröngult och naturvitt mot svart botten, originalbakstycke i rött ylle, i hörnen fragment av tofsar, 99 x 49,5 cm; slitage, skador och hål LITTERATUR: Jmf Gammal allmogeslöjd från Malmöhus Län, 1916-1951, pl. 402, s. 185