Wlodzimierz Kotkowski (1942 - 2011) "Łatwa żegluga", 1978 r. akwatinta/papier, 56,5 x 38,5 cm (wymiary arkusza) sygnowany i datowany p.d.: 'W. Kotkowski 1978', tytuł autorski l.d.: "Łatwa żegluga" oraz numer śr.d.: '23/50' Włodzimierz Kotkowski najczęściej wypowiada się poprzez prace wykonane w technikach graficznych – mezzotinta, akwatinta, akwaforta, cynkotypia. Grafiki warsztatowej uczył się w pracowni jednego z najwybitniejszych polskich grafików 2 połowy XX wieku – Mieczysława Wejmana. Prace graficzne Kotkowskiego można odczytywać na wielu poziomach myśli i wrażeń o losie człowieczym. Grafiki „Łatwa żegluga” i „Trudna żegluga” powstałe w 1978 roku to niezwykle dopracowane pod względem formalnym kompozycje. To jak dwie opowieści o dalekich podróżach, raz pełnych trudów, raz po spokojnym morzu. Po takich morzach pływali Sindbad Żeglarz i Odyseusz powracający do Itaki. To metafory życia człowieka będące podróżą ku nieuchronnym brzegom nieistnienia. estymacja: 1 200 - 1 600