URNA MED LOCK, Strömbäcks glasbruk, 1800-talets början, opalinglas, målad dekor i svart och guld av bårder och blomsterbuketter, på livet reserv med monogram GCÅ, lockknopp i form av päron bemålad i brunt och rött, höjd 40 cm; nagg på foten