FERDINAND BOBERG urna med lock, Gustavsberg 1914, flintgods, ljusblå glasyr, reliefdekor av fiskar, tång och och sjöväxter, signerad Gustafsberg 1914, höjd med lock 67 cm; mynningen med lagning LITTERATUR: Jämför Ferdinand Boberg Arkitekten som allkonstnär, Nationalmuseums utställningskatalog 601, 1997, s. 86.