Auktionsarchiv: Los-Nr. 2542

Urna med lock, sengustaviansk, Blybergsporfyr

Fine Art & Antiques
09.06.2014 - 12.06.2014
Schätzpreis
80.000 SEK - 100.000 SEK
ca. 11.961 $ - 14.951 $
Zuschlagspreis:
Auktionsarchiv: Los-Nr. 2542

Fine Art & Antiques
09.06.2014 - 12.06.2014
Schätzpreis
80.000 SEK - 100.000 SEK
ca. 11.961 $ - 14.951 $
Zuschlagspreis:

URNA med LOCK, sengustaviansk, Elfdals Porphyrverk, modellen formgiven av Carl Fredrik Sundvall efter antik förlaga, Blybergsporfyr, ciselerade monteringar i brännförgylld brons, ovoid form på indragen fot med kvadratisk sockel, cylinderformad överdel med uppsvängt lock, lockknopp i form av pinjekotte med bladhölstring, höjd 55 cm; smärre nagg, obetydlig lagning LITTERATUR: Hans Sundblom, m.fl.: Porfyr, utställningskatalog, Stockholm 1985, se ritningar ur C.F. Sundvalls samling sidan 21, jämför närmast identisk urna sidan 65, nr 10 Carl Fredrik Sundvall var systerson till arkitekten Carl Fredrik Adelcrantz under åren 1788-1791 vistades han med svenskt statsunderstöd i Rom, för att studera den klassiska arkitekturen. Under denna vistelse utförde Sundvall en serie ritningar av antika italienska vaser, daterade 10 november 1788, vilka idag finns bevarade i Nationalmuseums samlingar. Ritning No 5, Vase de marbre antique dans la biblioteque Venise, visar den förebild som användes vid tillverkningen av urnan med lock. I priskuranten för Elfdals Porphyrverk från 1805 finns modellen upptagen som just nummer fem. Export prohibition Changes

Auktionsarchiv: Los-Nr. 2542
09.06.2014 - 12.06.2014
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

Auktionsarchiv: Los-Nr. 2542
09.06.2014 - 12.06.2014
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407