Teresa Pagowska (1926 - 2007) "Przedmioty fruwające", 1959 r. olej/płótno, 90 x 130 cm sygnowany i opisany na odwrociu na płótnie: 'TERESA PĄGOWKSA 59 r. | „PRZEDMIOTY FRUWAJĄCE” | OLEJ 130 x 95 | GÓRA' papierowa naklejka wywozowa z odręcznym napisem (długopisem) i pieczęcią Urzędu Konserwatorskiego z 24.III.1961 oraz fragment naklejki z tytułem angielskim („OBJECTS”) WYSTAWIANY: - 1961, MOMA (The Museum of Modern Art), Nowy Jork "15 Polish Painters" Wystawa „15 polskich artystów”, której kuratorem był Peter Selz, była jedyną wystawą polskiego malarstwa w historii Muzeum oraz jednym z najbardziej znaczących pokazów polskiej sztuki na świecie. W wystawie brali udział: Tadeusz Brzozowski Tadeusz Dominik, Wojciech Fangor Stefan Gierowski Tadeusz Kantor Bronisław Kierzkowski, Aleksander Kobzdej Jan Lebenstein, Jerzy Nowosielski Teresa Pągowska, Piotr Potworowski Teresa Rudowicz, Henryk Stażewski Jerzy Tchórzewski, Marian Warzecha Skończyła poznańską Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych – malarstwo i techniki ścienne pod kierunkiem Wacława Taranczewskiego i Eustachego Wasilkowskiego. W okresie studiów była asystentką Jacka Skończyła poznańską Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych - malarstwo i techniki ścienne pod kierunkiem Wacława Taranczewskiego i Eustachego Wasilkowskiego. W okresie studiów była asystentką Jacka Piaseckiego. W latach 1950-64 była pedagogiem w gdańskiej PWSSP, po czym przeniosła się do Warszawy. Po kilkuletniej przerwie kontynuowała pracę pedagogiczną: w latach 1971-1973 w łódzkiej PWSSP (aktualnie ASP), a następnie przez wiele lat w akademii warszawskiej. W roku 1988 uzyskała tytuł profesora zwyczajnego. Interesująco zaowocowało także podjęcie przez Pągowską w latach 80. tematyki religijnej (w roku 1983 otrzymała I nagrodę w konkursie na obraz z motywem Zwiastowania). Od 1963 roku malarka należała (honorowo - w efekcie pokazu prac w paryskiej Galerie Charpentier) do grupy Realites Nouvelles i Nouvelle École de Paris. Jest laureatką nagrody nowojorskiej Fundacji im. Alfreda Jurzykowskiego (1990). Pisali o niej m.in.: Zdzisław Kępiński (w pracy z serii „Współczesne malarstwo polskie”, 1969) oraz Maciej Gutowski (w książce „Teresa Pągowska”, 1996). Estymacja: 90 000 - 120 000