Teresa Pagowska (1926 - 2007) Osiemnasty, 1967 r. olej/płótno, 150 x 130 cm sygnowany p.d.: 'TP' opisany na odwrociu: 'TERESA PĄGOWSKA | 1967 | 150 x 130 | 18 | OSIEMNASTY | 67 | C4' POCHODZENIE: - Galeria Gaga, Warszawa - Prywatna kolekcja LITERATURA: Teresa Pągowska, seria "Współczesne malarstwo polskie", [red.] Zdzisław Kępiński, Warszawa 1968, [reprodukcja barwna na stronie nienumerowanej]. Skończyła poznańską Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych – malarstwo i techniki ścienne pod kierunkiem Wacława Taranczewskiego i Eustachego Wasilkowskiego. W okresie studiów była asystentką Jacka Piaseckiego. W latach 1950-64 była pedagogiem w gdańskiej PWSSP, po czym przeniosła się do Warszawy. Po kilkuletniej przerwie kontynuowała pracę pedagogiczną: w latach 1971-1973 w łódzkiej PWSSP (aktualnie ASP), a następnie przez wiele lat w akademii warszawskiej. W roku 1988 uzyskała tytuł profesora zwyczajnego. Estymacja: 70 000 - 90 000