Ryszard Winiarski (1936 - 2006) 49 Zdarzeń, 1983 r. akryl/płyta, 49 x 49 cm, 64 x 64 cm (wraz z oprawą) sygnowany i datowany p.d.: 'winiarski 83', w l.d.: '49 events' opisany na odwrociu: '49 | zdarzeń | winiarski 83' Prace Ryszarda Winiarskiego znajdują się m.in. w Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeach Narodowych w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie i Poznaniu, w Muzeach Okręgowych w Bydgoszczy i Chełmie, w Muzeum Bochum, w Wilhelm-Hack-Museum Ludwigshafen, w kolekcji McCeory w Nowym Jorku, w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w New Delhi i wielu kolekcjach prywatnych. Ryszard Winiarski jest jednym z czołowych przedstawicieli indeterminizmu w sztukach wizualnych w Polsce. Pod koniec studiów artysta uczestniczył w prowadzonym przez Mieczysława Porębskiego seminarium poświęconemu związkom sztuki i nauki, które miało zasadnicze znaczenie dla jego dalszej drogi artystycznej. Pod wpływem udziału w tych zajęciach napisał w 1966 roku pracę dyplomową "Zdarzenie - informacja - obraz", w której sformułował po raz pierwszy problem będący w przyszłości tematem całej jego twórczości. Jego koncepcja artystyczna była bardzo dojrzała i oryginalna, wsparta serią prac inspirowanych rachunkiem prawdopodobieństwa. Począwszy od pierwszej połowy lat 80. Winiarski zaczął zwracać się ku intuicji, emocjom oraz przeżyciom realizując prace otwarte na asocjacyjne interpretacje. W jego twórczości pojawiły się niespokojne, dramatyczne formy, jak Czarny kwadrat czyli fruwająca geometria z 1984 roku, praca pokazana w "Zachęcie" na wystawie "Język geometrii". Była to instalacja złożona z siedmiu wielorakich, kanciastych form, które powstały z wielkich kwadratów pociętych na części i połączonych w nowe układy. W tym samym roku artysta sformułował manifest "Geometria w stanie napięcia", któremu towarzyszyła instalacja pod tym samym tytułem. Estymacja: 23 000 - 28 000