Auktionsarchiv: Los-Nr. 7

Ryszard Winiarski (1936 - 2006)

Aufrufpreis
Zuschlagspreis:
170.000 PLN
ca. 55.966 $
Auktionsarchiv: Los-Nr. 7

Aufrufpreis
Zuschlagspreis:
170.000 PLN
ca. 55.966 $

Ryszard Winiarski (1936 - 2006) "Obszar 184", 1974 r. akryl, relief, technika mieszana/płyta, 100 x 100 cm sygnowany i datowany na odwrociu: 'Winiarski 1974', 'Area 184', na odwrociu nalepka z opisem w maszynopisie Opis na rewersie: Penetracja przestrzeni realnej ze zróżnicowanym efektem elementów, zależnym od ruchu widza. Zmienna losowa - kostka do gry. WYSTAWIANY: - 2002 Polski Dom Aukcyjny Sztuka, Kraków LITERATURA: - Ryszard Winiarski prace z lat 1973-1974, katalog wystawy, [red.] Józef Grabski, IRSA, Kraków 2002, s. 122-123, kat. 48. "Struktura świata zbudowana jest z elementów przypadkowych, a rzeczywistość pełna jest przykładów sytuacji losowych, zdarzeń przypadkowych." Ryszard Winiarski Studiował na Politechnice i w ASP w Warszawie. W 1965 r. powstały pierwsze obrazy z serii “Próby wizualnej prezentacji rozkładów statystycznych”, gdzie użył jako podstawowej jednostki struktury czarny i biały kwadrat, a ich układ wynikał z przypadku. W 1966 r. otrzymał nagrodę na Sympozjum Artystów i Naukowców w Puławach. W latach 1967 – 77 tworzył scenografie m. in. w Teatrze Polskim w Warszawie. Od 1976 r. rozpoczął działalność w “Salonach Gry”, do których wprowadzał przypadkowych uczestników. Po 1980 r. powstały formy przestrzenne – tzw. geometria w stanie napięcia. Ważniejsze realizacje przestrzenne to: Goriucken 1976 r., projekt dla Hamburga z 1980 r., udział w Kunststrasse Rhon w 1986 r. Miał ok. 50 wystaw indywidualnych; ważniejsze wystawy zbiorowe to: Biennale w Sao Paulo (1969 r.), Biennale Konstruktywizmu w Norymberdze (1969 i 1971 r.) Estymacja: 170 000 - 190 000

Auktionsarchiv: Los-Nr. 7
06.03.2014
Desa Unicum
Piękna 1A
00-477 Warsaw
Polen
biuro@desa.pl
+48 (0)22 1636600

Auktionsarchiv: Los-Nr. 7
06.03.2014
Desa Unicum
Piękna 1A
00-477 Warsaw
Polen
biuro@desa.pl
+48 (0)22 1636600