Michael Kvium (b. 1955) Claus Christensen and Søren Wedderkop: Nedkoges til passende smag og konsistens. Cph: Brøndum 1995. + Porcus sum / Jeg er et svin. En kogebog om alskens svineri og livets lyksaligheder. Cph: Brøndum 1996. + Det flydende univers. Cph: Brøndum 1997. All illustrated by Kvium, Frandsen, Lemmerz and Nørgaard. All numbered copies, signed by all 4 artists. Orig. wrappers. With signs of wear. + Wedderkopp – Christensen (publ.): “Hu-Hej, vilde dyr. Frygt, udmattelse, overgivelse - og livets lyksaglighed”. Cph: Edition Copenhagen 1999. Elephant folio. 76×54. Lacking the 12 lithographs. Signed in pencil by Peter Bonde Erik A. Frandsen, Michael Kvium Christian Lemmerz Lars Nørgård and Franco Turchi. Publisher’s half cloth. Lower part of spine with damage. (4)
Preview
Preview