Jan Marcin Szancer (1902 Kraków - 1973 Warszawa) Pan Twardowski ołówek/papier, akwarela, 32,5 x 23 cm projekt kostiumu nr 36 sygnowany p.d.: 'jms.', po lewej i prawej stronie postaci objaśnienia ołówkiem oraz p.g. napis: '36' [w kółku] Malarz, grafik, rysownik, ilustrator, scenograf teatralny, filmowy i telewizyjny, aktor, felietonista, satyryk, pedagog, profesor warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, kierownik artystyczny Państwowego Instytutu Wydawniczego, pierwszy szef artystyczny Telewizji Polskiej, współtwórca tygodników dla dzieci: "Przygoda" i "Świerszczyk", znawca teatru, muzyki, literatury. Znakomity ilustrator książek dla dzieci. Przyjaciel i współpracownik Jana Brzechwy, którego książki pełne były malarskiej wyobraźni Szancera. Zilustrował ponad 240 książek, m.in. Tuwima, Krasickiego, Mickiewicza, Fredry, Prusa, Sienkiewicza, Andersena, Collodiego, Hoffmana. Estymacja 1 000 – 3 000