Jan Marcin Szancer (1902 Kraków - 1973 Warszawa) Pajączek, lata 50. XX w., projekt kostiumu do spektaklu Calineczka akwarela, gwasz, ołówek/papier, 24,2 x 16,2 cm sygnowany p.d.:'JMSz' Projekt kostiumu dla objazdowego teatru Bajka. Sygnatura jms pojawiła się po raz pierwszy w 1944 w książce Koziołeczek . Odtąd była stale używana przez artystę. Grafik, ilustrator książek dla dzieci, przyjaciel i współpracownik Jana Brzechwy. Absolwent krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Od 1 maja 1945, kiedy to ukazał się pierwszy numer pisma „Świerszczyk”, był jego kierownikiem artystycznym i twórcą ilustracji z okładek. Współpracownik „Płomyka”, także jako fotograf. Autor ilustracji do ponad 200 książek, m.in. do Akademii Pana Kleksa, O Janku, co psom szył buty, Pinokio, Pan kotek był chory, O krasnoludkach i sierotce Marysi, Brzechwa dzieciom, Lokomotywa, Rzepka, Ptasie radio, Dziadek do Orzechów, Baśni Andersena; dla dorosłych ilustrował Bajki i Satyry I. Krasickiego, Pana Tadeusza Mickiewicza, Trylogię Sienkiewicza, książki Amicisa, Carlo Collodiego, Cervantesa, Haška, Edith Nesbit, Puszkina, Swifta, Twaina. Zajmował się też tworzeniem scenografii teatralnych i filmowych. Był pierwszym kierownikiem artystycznym polskiej TV. W 1952 roku otrzymał nagrodę państwową II stopnia i Złoty Krzyż Zasługi. estymacja: 1 200 - 2 500