Auktionsarchiv: Los-Nr. 22

Andrzej Wroblewski (1927 - 1957)

Aufrufpreis
Zuschlagspreis:
390.000 PLN
ca. 114.113 $
Auktionsarchiv: Los-Nr. 22

Aufrufpreis
Zuschlagspreis:
390.000 PLN
ca. 114.113 $

Andrzej Wroblewski (1927 - 1957) "Żółty półakt mały", 1955 r. olej/płótno, 51,5 x 41 cm niesygnowany na odwrociu nalepka wystawowa CBWA Zachęta Warszawa (z wystawy retrospektywnej 1995/96) Malowany: 4-8 kwietnia POCHODZENIE: - Teresa Wróblewska (w 1989) - spadkobiercy artysty - kolekcja prywatna WYSTAWIANY: - Poznań, Muzeum Narodowe (Kat. 1967, s. 39, nr 73), 1967 - Warszawa, Muzeum Narodowe (Kat. 1968, s. 39, nr 73), 1968 - Warszawa, Galeria Zachęta, 1995 - Kraków, Muzeum Narodowe (Wróblewski. Retrospektywa), 1996 LITERATURA: - Unikanie stanów pośrednich. Andrzej Wróblewski (1927-1957), [redakcja i koncepcja naukowa] Magdalena Ziółkowska i Wojciech Grzybała, wyd. Fundacja Andrzeja Wróblewskiego, Instytut Adama Mickiewicza, Hatje Cantz Verlag, Warszawa 2014, poz. 370 s. 404 - Andrzej Wróblewski Retrospektywa, katalog wystawy, [red.] Z. Gołubiew, Galeria Sztuki Współczesnej Zachęta (Warszawa 1995, kurator: H. Wróblewska), Muzeum Narodowe w Krakowie 1996, kurator: Z. Gołubiew), Warszawa 1998, poz. kat. 146, s. 116, ilustracja barwna - Andrzej Wróblewski Wystawa pośmiertna. 1958; Spis prac niewystawionych, s. 54, nr 85 - [Andrzeja Wróblewskiego Kalendarz na rok] 1955 - Andrzej Wróblewski Spis prac wykonanych w 1955, w: [Andrzeja Wróblewskiego Kalendarz na rok] 1955 Andrzej Wróblewski urodził się w 1927 roku w Wilnie. W latach 1945-1952 studiował malarstwo w ASP w Krakowie oraz historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 1946 brał udział w wystawach, od roku 1948 zajmował się także publicystyką, głównie z dziedziny sztuki. W latach 1950-54 pełnił funkcje asystenta w krakowskiej ASP w pracowniach m.in. prof. Radnickiego i prof. Rudzkiej-Cybisowej. Zmarł 23 marca 1957 na samotnej wycieczce w Tatrach. W swoich pracach, posługując się oryginalnym, fascynującym językiem malarskim, w sposób niezwykle sugestywny wypowiedział tragiczne doświadczenia pokolenia dorastającego w okresie wojny i wkraczającego w dojrzałość w czasach stalinowskich. Uważany za prekursora nowej figuracji, współczesnego realizmu, także nowej ekspresji, należy do największych polskich malarzy XX w. estymacja: 400 000 - 550 000

Auktionsarchiv: Los-Nr. 22
11.12.2014
Desa Unicum
Piękna 1A
00-477 Warsaw
Polen
biuro@desa.pl
+48 (0)22 1636600

Auktionsarchiv: Los-Nr. 22
11.12.2014
Desa Unicum
Piękna 1A
00-477 Warsaw
Polen
biuro@desa.pl
+48 (0)22 1636600