Andrzej Wroblewski (1927 - 1957) Martwa natura z głowami, skrzypcami, świątkiem i lampą naftową, 1954 r. akwarela, ołówek/papier, 30 x 44 cm (w świetle passe-partout), 30,8 x 46 cm (arkusz) sygnowany p.d.: 'Andrzej Wróblewski' praca opisana ołówkiem p.d.: '8' POCHODZENIE: Ze spuścizny rodzinnej artysty. Obraz skatalogowała i opisała matka artysty, Krystyna Wróblewska w trakcie prac nad jego pierwszą pośmiertną wystawą w Pałacu Sztuki w Krakowie w 1958 roku. WYSTAWIANY: „Gwasze, Akwarele, Rysunki Andrzeja Wróblewskiego Inedita”, Joanna Stasiak, Galeria In Spe, 2002 roku, pozycja 137; wystawa była pokazywana w Warszawie, Gorzowie Wielkopolskim, Olsztynie, Elblągu i Poznaniu. REPRODUKOWANY: http://www.andrzejwroblewski.pl/category/galeria/akwarele-gwasze-tusze/#galeria W latach 1945 -1952 studiował malarstwo w ASP w Krakowie oraz historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 1946 r. brał udział w wystawach. Od roku 1948 zajmował się także publicystyką, głównie w zakresie sztuki. W latach 1950 - 54 pełnił funkcję asystenta w krakowskiej ASP w pracowniach m.in. prof. Radnickiego i prof. Rudzkiej-Cybisowej. Zmarł 23 marca 1957 r. na samotnej wycieczce w Tatrach. Pracę należy datować najpewniej na rok 1954, kiedy artysta tworzy kilkanaście olejnych martwych natur. W dwóch pracach z tej grupy „Martwej naturze z głową i jabłkami” (41,5 x 53 cm) ze zbiorów Zachęty Narodowej Galerii Sztuki oraz w pracy „Martwa natura z głowami” (53 x 63 cm) w zbiorach prywatnych artysta użył tych samych rekwizytów brązowej głowy oraz gipsowej (?) głowy na postumencie. Elementami również bardzo często występującymi w martwych naturach Wróblewskiego są lampa naftowa, skrzypce i świątek. Do pracy dołączony jest certyfikat wydany przez Fundację Andrzeja Wróblewskiego. W ostatnich latach twórczość Andrzeja Wróblewskiego przypomniały duże prezentacje, w tym pierwsza indywidualna zagraniczna wystawa: - Andrzej Wróblewski 1927-1957 w 50. rocznicę śmierci, Muzeum Narodowe w Warszawie, 2007; - Andrzej Wróblewski Wszechświat za szybą autobusu, Muzeum Narodowe w Krakowie, 1 III - 1 VI 2007; - Andrzej Wróblewski To the Margin and Back, Van Abbemuseum Eindhoven, Holandia, 2010; - Andrzej Wróblewski Patrzeć wciąż naprzód, Muzeum Narodowe w Krakowie, 2012; Estymacja: 25 000 - 35 000