Andrzej Wroblewski (1927 - 1957) Studium do "Martwej natury z teczką" akwarela/papier, 41,5 x 37,5 cm napisy ołówkiem (ręką Krystyny Wróblewskiej): l.d.: 'A Wróblewski', p.g.: '130' OPINIE: pracy towarzyszy certyfikat autentyczności wydany przez Fundację Andrzeja Wróblewskiego nr 5/2013 LITERATURA: - Andrzej Wróblewski Wystawa Pośmiertna, Kraków Pałac Sztuki Styczeń 1958, Spis prac niewystawionych, s. 63, poz. 1030; - Andrzej Wróblewski red. Zofia Gołubiew, Warszawa 1998, rep. 139.1, s.113; – http://www.andrzejwroblewski.pl/category/galeria/akwarele-gwasze-tusze/#ga POCHODZENIE: ze spuścizny rodzinnej artysty Obraz skatalogowała i opisała matka artysty,Krystyna Wróblewska w trakcie prac nad jego pierwszą pośmiertną wystawą w krakowskim Pałacu Sztuki (1958). Przedstawienie skórzanej torby artysta rozwinął również w obrazie olejnym datowanym w katalogi prac olejnych na początek 1955 roku. Zwraca uwagę fakt, że bardzo podobna skórzana teczka występuje w innych przedstawieniach z różnych okresów twórczości Wróblewskiego. Odnajdujemy ją już na jednym z rysunków w szkicowniku datowanym na lata 1949–1950, ale także w późnych (1956–1957) pracach jak w gwaszowym wyobrażeniu „Ukrzesłowiona I” (wł. prywatna), gdzie wspomniana teczka leży obok charakterystycznego wyobrażenia kobiety „zespolonej” z krzesłem. W ostatnich latach twórczość Andrzeja Wróblewskiego przypomniały duże prezentacje, w tym pierwsza indywidualna zagraniczna wystawa, a także międzynarodowa konferencja naukowa: – Andrzej Wróblewski 1927–1957 w 50. rocznicę śmierci, Muzeum Narodowe w Warszawie, 2007, – Andrzej Wróblewski Wszechświat za szybą autobusu, Muzeum Narodowe w Krakowie, 2007, – Andrzej Wróblewski To the Margin and Back, Van Abbemuseum w Eindhoven, 2010, – Andrzej Wróblewski Patrzeć wciąż naprzód, Muzeum Narodowe w Krakowie, 2012, – Andrzej Wróblewski Z bliska/ Z daleka, Międzynarodowa Konferencja, Muzeum Sztuki Współczesnej w Warszawie, 6–7 września 2013. W latach 1945 -1952 studiował malarstwo w ASP w Krakowie oraz historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 1946 r. brał udział w wystawach. Od roku 1948 zajmował się także publicystyką, głównie w zakresie sztuki. W latach 1950 - 54 pełnił funkcję asystenta w krakowskiej ASP w pracowniach m.in. prof. Radnickiego i prof. Rudzkiej-Cybisowej. Zmarł 23 marca 1957 r. na samotnej wycieczce w Tatrach. Estymacja 25 000 - 35 000