Hlava
olej, plátno, 1948, 31, 5 x 40, 5 cm, sign. PD V. Zykmund 48, rám, český malíř, grafik, fotograf a výtvarný teoretik studoval na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze u prof. Cyrila Boudy a prof. Oldřicha Blažíčka. Zykmund působil také jako vysokoškolský pedagog. Byl spoluzakladatelem tvůrčí Skupiny Ra v Brně, a také edice Ra v Rakovníku. V raném období byla Zykmundova tvorba ovlivněna především Šímou, Picassem a zejména surrealisty. Ve svém díle se postupně odklání od předmětného zobrazení viditelného světa a od konce 40. let dominují v jeho díle formy již zcela abstraktní
Provenience: z pozůstalosti Ludvíka Kundery (básník, dramatik, prozaik, překladatel z němčiny, editor, literární historik, zakladatel Skupiny RA a člen Sdružení Q. Byl spjatý s avantgardními směry, především surrealismem)
Hlava